Code Banken Achtergrond De Code Banken 2010 is een vorm van zelfregulering, die tot stand is gekomen op basis van het rapport van de Adviescommissie Toekomst Banken. Het zwaartepunt van de principes in deze bankspecifieke code richt zich op versterking van de governance binnen banken, risicomanagement, audit en beloningsbeleid. In oktober 2014 is een nieuwe Code Banken gepresenteerd, als onderdeel van het pakket Toekomstgericht bankieren. De vernieuwde Code Banken beoogt - in samenhang met het Maatschappelijk Statuut en de introductie van bankierseed, gedragsregels en tuchtrecht - een belangrijke bijdrage te leveren aan het vertrouwen binnen de samenleving in banken en hun rol in de samenleving. De principes uit de'oude'code die al zijn vastgelegd in wet en regelgeving komen niet meer terug in de nieuwe Code Banken. Vanzelfsprekend zullen de banken, dus ook de Rabobank, deze nationale en internationale regelgeving blijven naleven. De vernieuwde Code Banken treedt in werking op 1 januari 2015. Dit hoofdstuk gaat in op de context waarin de bepalingen van de bestaande Code Banken in 2014 zijn toegepast en beschrijft op hoofdlijnen hoe de bepalingen zijn geïmplementeerd. Naleving door de Rabobank van de bepalingen van de Code Banken gebeurt op basis van het beginsel 'pas toe of leg uit'. Voor een meer gedetailleerd overzicht van de bijzonderheden per bepaling wordt verwezen naar de bijlageToepassing Code Banken bij dit jaarverslag op www.rabobank.com. Reikwijdte Code Banken Lokale Rabobanken De lokale Rabobanken nemen in de Code Banken een bijzondere positie in, omdat de lokale Rabobanken de Code niet op individuele basis hoeven toe te passen. Concreet betekent dit dat de principes uit de hoofdstukken 12 en 3 niet van toepassing zijn op de individuele lokale Rabobanken. Waar de Code Banken spreekt over de raad van bestuur en de raad van commis sarissen, heeft dat - gezien de structuur van de Rabobank Groep - betrekking op de organen van Rabobank Nederland en dus niet op de directie en de raad van commissarissen van iedere individuele lokale Rabobank. De hoofdstukken 4, 5 en 6 (risicomanagement, audit en belonings beleid) zijn wel indirect toegepast op individuele lokale Rabobanken in de vorm van groeps- breed beleid. Dochters en andere organisatieonderdelen De Code Banken is alleen van toepassing op banken met een zetel in Nederland. Binnen de Rabobank betreft het hier uitsluitend FGH Bank (onderdeel van Rabo Vastgoedgroep) en DLL. Rabo Vastgoedgroep rapporteert op www.rabovastaoedaroep.nl zelfstandig over de toepassing Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 143