Ledenraad Klanten kunnen hun betrokkenheid bij een lokale Rabobank vormgeven door lid te worden van 'hun' Rabobank. Ze verwerven hierdoor invloed en zeggenschap over de koers van de lokale Rabobank. De leden vormen de vertegenwoordigers van de klanten. Ze kennen immers als geen ander de wensen en opvattingen van leden en klanten, het werkgebied en de (lokale) maatschappelijke opvattingen. De lokale Rabobank heeft een ledenraad om de ledenzeggenschap en ledeninvloed stevig en structureel te verankeren. Een ledenraad bestaat uit dertig tot vijftig leden en vormt een afvaardiging van het totale ledenbestand, die door en uit de leden wordt gekozen en daarmee een afspiegeling is van het werkgebied. De statutaire directie schakelt de ledenraad in om haar beleid te toetsen en haar dienstverlening zo passend mogelijk te maken. De ledenraad beïnvloedt en bewaakt de koers van de lokale Rabobank en vormt de verbinding met de brede ledenbasis van de bank. De ledenraad stelt onder meer de jaarrekening vast en benoemt de leden van de lokale raad van commissarissen. Ook is de ledenraad dikwijls betrokken bij de selectie van lokale projecten die in aanmerking komen voor het coöperatieve dividend. Coöperatief dividend omvat alle investeringen en bestedingen die worden gedaan ter verbetering van de economische, sociale en culturele omgeving, inclusief initiatieven op het terrein van duurzaamheid. Algemene vergadering De algemene vergadering van een lokale Rabobank beslist over majeure kwesties die het voort bestaan van de betreffende bank raken. Alle overige bevoegdheden worden uitgeoefend door de ledenraad. Ondernemingsraad Iedere lokale Rabobank heeft op basis van de Wet op de ondernemingsraden een eigen onder nemingsraad om te overleggen over de medezeggenschapszaken die de betreffende bank aangaan. Het is de taak van de directie om de lokale ondernemingsraad in brede zin (formeel en informeel) adequaat en tijdig te betrekken bij de gang van zaken en ontwikkelingen binnen de bank. Rechten die de lokale ondernemingsraad onder meer toekomen, zijn het informatie recht, het overlegrecht, het adviesrecht, het instemmingsrecht en het initiatiefrecht. Om de medezeggenschapstaak zo goed mogelijk te kunnen uitvoeren, overlegt de lokale onder nemingsraad met de directievoorzitter tijdens overlegvergaderingen. Ten minste tweemaal per jaar moet er in een overlegvergadering gesproken worden over de algemene gang van zaken. De lokale raad van commissarissen of een afvaardiging hiervan is bij deze vergaderingen aanwezig. De lokale raad van commissarissen is ook bij overlegvergaderingen aanwezig als belangrijke advieskwesties, een voorgenomen benoeming of ontslag van een directievoorzitter aan de orde komen. Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken De Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken fungeert op basis van de Wet op de ondernemingsraden als centraal medezeggenschapsorgaan van het collectief van de lokale Rabobanken en vertegenwoordigt zo alle medewerkers van de lokale Rabobanken. 136 Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 137