Lokale Rabobanken De lokale Rabobanken hebben een coöperatieve structuur en hun leden komen voort uit de lokale klantenkring. Deze lokale Rabobanken, met hun leden en klanten, vormen het coöpera tieve kern bedrijf van de Rabobank Groep. Midden in de maatschappij, betrokken, dichtbij en toonaangevend. Via verscheidene organen (kringen, centrale kringvergadering, algemene vergadering en diverse commissies) voeren de lokale Rabobanken een intensieve dialoog met elkaar en met Rabobank Nederland over de koers van de groep. De lokale Rabobanken en Rabobank Nederland hebben over en weer nauwkeurig gedefinieerde rechten en plichten. Naast een slagvaardig bestuur en onafhankelijk toezicht waarborgt het governancemodel ook een effectieve ledeninvloed. Zo hebben de leden van lokale Rabobanken via de ledenraad en de algemene vergadering van hun bank belangrijke statutaire bevoegdheden. Een goede aansluiting bij de leden en een verwevenheid met het werkgebied worden onder andere gerealiseerd door een actieve en open dialoog met klanten en leden via de ledenraad en diverse panels. Statutaire directie Iedere lokale Rabobank kent een meerhoofdige directie bestaande uit bancaire professionals, die het collegiale bestuur van de bank vormen. De directieleden worden na goedkeuring van Rabobank Nederland benoemd door de lokale raad van commissarissen. De directie functioneert onder toezicht van de lokale raad van commissarissen. De directie is evenwichtig samengesteld op basis van complementariteit om de slagvaardigheid van het bestuur te bevorderen. Raad van commissarissen De leden van de lokale raad van commissarissen worden na goedkeuring van Rabobank Nederland voorgedragen door de lokale raad van commissarissen en benoemd door de leden raad. Een van de taken van de lokale raad van commissarissen is om toezicht te houden op de lokale Rabobank. Dit omvat onder meer het beleid van de directie en de algemene gang van zaken in de coöperatie en haar bedrijf. Belangrijke besluiten van de directie vereisen de goedkeuring van de lokale raad van commissarissen. Daarnaast houdt de lokale raad van commissarissen toezicht op de naleving van de interne en externe regelgeving. De lokale raad van commissarissen benoemt, beoordeelt, schorst en ontslaat de directieleden. Tot slot vertegen woordigen de lokale raad van commissarissen en de directie van de lokale Rabobank samen de lokale Rabobank als lid van Rabobank Nederland in de kringvergaderingen. De lokale raden van commissarissen zijn samengesteld uit personen met gevarieerde ervaring, competenties en achtergronden. Dit resulteert in een goede werking van de 'checks and balances' en zorgt voor een gewenst evenwicht tussen bankprofessionals en maatschappelijke professionals. Rabobank Nederland biedt de lokale commissarissen een programma van perma nente educatie om hun kennis van de organisatie te verhogen, hun professionaliteit op peil te houden en onderlinge uitwisseling van ervaringen mogelijk te maken. De lokale raad van commissarissen legt verantwoording af aan de ledenraad voor het uitgeoefende toezicht op het door de directie gevoerde beleid. Corporate governance

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 136