Corporate governance De Rabobank Groep bestaat uit zelfstandige lokale Rabobanken, hun centrale organisatie Rabobank Nederland en een aantal gespecialiseerde dochterondernemingen. De Rabobank neemt het belang van de klant als vertrekpunt voor het dagelijks handelen. Dit betekent dat de Rabobank de klant de best passende financiële diensten wil bieden. Bovendien maakt de coöperatieve structuur een langetermijnbenadering van de klantrelatie mogelijk, waarbij de Rabobank op duurzame wijze wil investeren in een directe betrokkenheid bij de klant en zijn omgeving. Herziening corporate governancestructuur In 2014 is gestart met een interne herbezinning op de bestaande governancestructuur van de Rabobank. Aanleiding hiervoor is de constatering dat wijzigende regelgeving, een sterk veranderende marktomgeving en de invoering van het Europese bankentoezicht, een kritische heroriëntatie rechtvaardigen op de vigerende corporate governance van de bank. Op het moment van schrijven is deze interne heroriëntatie nog gaande, met als implicatie dat hierover nog geen inhoudelijke uitkomsten bekend zijn. De inhoud van dit hoofdstuk geeft derhalve de feitelijke situatie aan van de governancestructuur zoals deze begin 2015 nog steeds bestaat. Het is echter niet uitgesloten dat de governancestruc tuur van de Rabobank de komende periode wijzigingen zal kunnen ondergaan. Zodra hierover meer informatie beschikbaar is, zal deze informatie uiteraard met alle interne en externe stake holders van de Rabobank worden gedeeld. Corporate governance in vogelvlucht De lokale Rabobanken vormen de kern van de Rabobank. Het zijn zelfstandige coöperaties, die zijn geworteld in de lokale gemeenschap en beogen bij te dragen aan de economische ont wikkeling van hun werkgebied. Op hun beurt zijn de lokale Rabobanken lid en aandeelhouder van de coöperatie Rabobank Nederland. De lokale Rabobanken zijn verdeeld over twaalf regio's, die kringen worden genoemd. Iedere kring heeft een bestuur, waarvan de leden tevens lid zijn van de centrale kringvergadering. De centrale kringvergadering is een orgaan van Rabobank Nederland waarin een belangrijk deel van de beleidsvorming plaatsvindt. De leden van de centrale kringvergadering worden gevormd door de kringbesturen, die in merendeel door de leden van de lokale Rabobanken worden benoemd. Alle lokale Rabobanken samen vormen de algemene vergadering van Rabobank Nederland, het orgaan dat onder andere de raad van commissarissen van Rabobank Nederland benoemt. Het beleid van de Rabobank Groep is gebaseerd op haar strategische uitgangspunten. In de besluitvorming speelt de samenhang tussen risico, rendement en kapitaal een belangrijke rol. Voor de organisatie en beheersing van de Rabobank Groep zijn eisen geformuleerd die zijn gebaseerd op de geldende wettelijke regels en andere bepalingen. 133 Corporate governance

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 134