van de Rabobank Groep. In de tweede sessie heeft de raad van commissarissen zich laten infor meren over het cultuurprogramma van de Rabobank. In deze sessie is diepgaand gesproken over de opzet van het cultuurprogramma, de uitkomsten van de cultuurenquêtes binnen de Rabobank, de fasering en inhoud van het cultuurprogramma, en de samenhang van het cultuurprogramma met andere lopende programma's. De derde educatiesessie ging nader in op het onderwerp kapitaalbeleid, de impact van CRD IV-educatiesessie rondom het thema 'Reward'. Het doel hiervan was het aanreiken van een begrippenkader waarmee actuele en toekomstige vraagstukken op het gebied van beloningsbeleid benaderd kunnen worden. De laatste sessie van 2014 stond in het teken van innovatie in de financiële industrie. Doel van het programma was om inzicht te krijgen in de innovaties die spelen binnen het financiële domein in de impact die deze innovaties hebben op het bankwezen. Ook werd stilgestaan bij de wijze waarop de Rabobank met innovatie omgaat. In het kader van de permanente educatie voor de leden van de raad van bestuur is begin juni 2014 een bijeenkomst gehouden rond het thema Ethiek. De raad van commissarissen heeft voor deze sessie een standing invitation ontvangen. Dit educatieprogramma had tot doel het aanreiken van een context en een begrippenkader waarmee ethische vraagstukken benaderd kunnen worden. De leden van het audit committee hebben zich in 2014 in het kader van permanente educatie laten informeren over een capita selecta van complianceonderwerpen. Er is gesproken over de mogelijkheden van de monitoring van klantgedrag in (compliance)risicobeheersing, anti corruptie en privacywetgeving. Het risk committee sprak eind juni 2014 over ontwikkelingen in de vastgoedsector in Nederland, Frankrijk en Duitsland, over de vraag hoe bij te dragen aan het uitbannen van misstanden in de vastgoedsector en de waardering van de commercieel vast goedportefeuille in het licht van de AQR. Leden: S.L.J. Graafsma RA, voorzitter L.N. Degle, plaatsvervangend voorzitter drs. C.H. van Dalen ir. W. Dekker drs. E.A.J. van de Merwe ing. A.J.A.M. Vermeer (tot 19juni2014) Commissies uit de raad van commissarissen Audit committee Deze commissie bereidt de besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende het toezicht op het bestuur ten aanzien van onderwerpen die voornamelijk tot het taakgebied van de compliancefunctie, de interne auditfunctie en de externe accountant behoren: de interne risicobeheersings- en controlesystemen, de (interne) gedragscodes, de financiële informatie verschaffing en de naleving van aanbevelingen en opvolging van opmerkingen van de interne auditor en de externe accountant en de naleving van de vereisten op het gebied van wet- en regelgeving. Het audit committee heeft zich onder andere verdiept in de jaarstukken 2013 en de halfjaar- stukken 2014, waaronder de halfjaarlijkse notitie voorziening voor kosten kredietverliezen, het accountantsverslag, de jaarrekening, het (half)jaarverslag, de periodieke 'in control'-update, de (voortgangsrapportage) managementletter en de managementrespons en de Pillar 3-rappor- tage. Andere door het audit committee behandelde documenten betroffen het periodieke memorandum gang van zaken, de halfjaarlijkse verantwoordingsrapportage opgedragen toezicht, de kwartaalrapportages en diverse auditrapporten van Audit Rabobank Groep, evenals het jaarplan en de halfjaarrapportages van het directoraat Toezicht. Bovendien liet het audit committee zich regelmatig informeren over Klantbelang Centraal, klantintegriteit, privacy, logische toegangsbeveiliging en informatiebeveiliging, SEPA en diverse compliancethema's en toezichtdossiers. Tevens heeft het audit committee goedkeuring gehecht aan het herziene Compliance Charter Rabobank Groep. Het audit committee heeft zich voorts periodiek laten informeren over de voortgang van het project State of the Art in Compliance. Hiernaast heeft het audit committee ruim aandacht besteed aan de Asset Quality Review van commercieel vastgoed, de voortgang van enkele actiepunten uit de managementletter, het compliance- implementatieplan, voortgangsrapportages inzake onderdelen van Visie 2016, het halfjaarlijkse performancereport van het voormalige Rabobank International, tegenwoordig Wholesale, Rural 130 Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 131