Dilemma's raad van commissarissen Dilemma Balans tussen toezichtrol, adviesrol en werkgeversrol Door toegenomen wet- en regelgeving is de raad van commis sarissen steeds meer tijd gaan besteden aan controlerende activiteiten. De wettelijke taak om 'toezicht te houden op het beleid van de raad van bestuur en op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen' krijgt hierdoor steeds meer aandacht. Dit is meteen een van de dilemma's van de raad van commissarissen. Hoe kan worden gekomen tot een betere balans tussen de toezichtrol, de adviesrol en de werkgeversrol van de raad van commissarissen als de toezichtrol steeds meer tijd en aandacht opeist? Minstens zo belangrijk voor de continuïteit van de onder neming zijn immers de adviesrol en de werkgeversrol van de raad van commissarissen. Een meerdaagse off-sitebijeenkomst met de raad van bestuur, zoals die van eind oktober 2014, bood de raad van commissarissen de kans om diepgaand met de raad van bestuur te reflecteren op de toekomst van de Rabobank en de strategie. Tijdens reguliere vergaderingen wil de raad van commissarissen zich tevens meer gaan richten op onderwerpen als commercie, innovatie en klantbehoeften. Dat de raad van commissarissen ook nadrukkelijker de werkgeversrol aandacht wil geven, staat elders beschreven in dit hoofdstuk. Het vinden van een juiste balans tussen de drie rollen blijft vanuit rolzuiver- heid en effectiviteit een permanent punt van aandacht voor de raad van commissarissen. Genderdiversiteit Een tweede dilemma dat aan bod is gekomen tijdens de off- sitebijeenkomst van eind oktober 2014 is diversiteit. De raad van commissarissen hecht grote waarde aan genderdiversiteit en heeft zijn uiterste best gedaan om hier in 2014 bij benoemingen binnen de raad van commissarissen en raad van bestuur invulling aan te geven. Uiteindelijk heeft dat in 2014 niet geleid tot de benoeming van vrouwelijke kandidaten. Dit laat onverlet dat de raad van commissarissen zich zal blijven inspannen om in de toekomst meer vrouwelijke leden te benoemen. Ook tijdens komende (off-site) bijeenkomsten van de raad van commis sarissen in 2015 blijft dit onderwerp hoog op de agenda staan. Off-sitebijeenkomsten De raad van commissarissen heeft in 2014 twee off-site bijeenkomsten gehouden. De eerste betrof een bespreking van de evaluatie van het functioneren van de raad van commissarissen over 2013. Een tweedaagse gezamenlijke off-sitebijeenkomst met de raad van bestuur stond in het teken van onder meer de strategie en de coöperatieve governance. Ook werd uitgebreid gesproken over het functioneren van de raad van commissarissen, het functioneren van de raad van bestuur in de nieuwe samenstelling, maar ook over de verhouding tussen de raad van bestuur en de raad van commissarissen. Sessies voor permanente educatie en overige opleidingsinspanningen De leden van de raad van commissarissen zijn in 2014 vijfmaal bijeengekomen voor sessies in het kader van permanente educatie. De eerste sessie ging over talentmanagement en management development. Hoewel het uitgangspunt is dat de raad van bestuur het voortouw neemt bij het systematisch volgen, evalueren en ontwikkelen van het talent in de bank, wil de raad van commissarissen zich vanuitzijn werkgeversrol meer proactief een beeld vormen van de opvol gingsplanning voor de raad van bestuur en de lagen daar direct onder. Tijdens deze sessie zijn daarom ook de assessments besproken die eind 2013 zijn uitgevoerd van het topmanagement 129 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 130