talentontwikkeling), gedrag en cultuur, strategieontwikkeling, agendabeheer en processen betreffende de raad van commissarissen. Dit heeft onder meer geleid tot het hanteren van een strakkere systematiek van target setting, monitoring en beoordeling van leden van de raad van bestuur en het houden van externe assessments voor het executive kader. (Her)benoemingen raad van commissarissen en successieplanning Benoemingen en herbenoemingen van commissarissen vinden plaats door de algemene vergadering op voordracht van de raad van commissarissen en op de daaraan voorafgaande aanbeveling van de algemene vergadering, de raad van bestuur of de ondernemingsraad en na advies van de centrale kringvergadering. Conform het rooster van aftreden waren de heer A.J.A.M. Vermeer, mevrouw prof.dr.ir. L.O. Fresco en de heer S.L.J. Graafsma RA ieder in 2014 periodiek aftredend als lid van de raad van commissarissen. De heer Graafsma was bereid een nieuwe zittingsperiode als commissaris te aanvaarden. De heer Vermeer was wegens het bereiken van de maximale zittingstermijn van twaalf jaar niet beschikbaar voor een nieuwe zittingsperiode. Mevrouw Fresco was niet beschik baar voor een nieuwe zittingsperiode, vanwege haar benoeming tot voorzitter van de raad van bestuur van Wageningen UR per 1 juli 2014. Op 19 juni 2014 besloot de algemene vergadering van Rabobank Nederland tot de herbenoe ming van de heer Graafsma als lid van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland. De raad van commissarissen dankt de heer Vermeer voor zijn betekenis voor de Rabobank als zeer waardevol en kundig ambassadeur van het coöperatieve ondernemerschap en de agrarische sector. Daarnaast heeft de heer Vermeer als bijzonder getalenteerd en betrokken bestuurder gedurende vele tientallen jaren een buitengewone bijdrage geleverd aan de groei en bloei van de Rabobank, zowel bij de lokale Rabobank als bij Rabobank Nederland. Een woord van dank gaat tevens uit naar mevrouw Fresco. Gedurende acht jaar is haar ruime toezichthoudende en bestuurlijke ervaring zeer waardevol gebleken. Ook als lid van de com missie voor coöperatieve aangelegenheden, heeft mevrouw Fresco een belangrijke bijdrage geleverd aan onder andere de ontwikkeling van de Food- Agri Principles en de food agri- strategie. De raad van commissarissen dankt mevrouw Fresco voor haar zeer waardevolle bijdrage aan het functioneren van de raad van commissarissen in de afgelopen jaren. In 2014 heeft de raad van commissarissen het successieplan voor de raad geactualiseerd. Dit plan beschrijft de beleidslijn die de raad van commissarissen wil volgen bij de huidige en toekomstige samenstelling van de raad van commissarissen. Bij iedere (her)benoeming zal worden bezien welke kennis- en ervaringsdomeinen en overige kwaliteiten en competenties op dat moment noodzakelijk worden geacht om als collectieve raad van commissarissen optimaal te kunnen functioneren. Het aftreden van de heren Koopmans, Tielen en De Bruijn in 2013 en van mevrouw Fresco en de heer Vermeer in 2014 heeft het aantal commissarissen met kennis op het gebied van de coöperatie fors doen afnemen. De raad van commissarissen heeft daarom in 2014 met prioriteit invulling gegeven aan de vacature van een commissaris met een coöperatieve achtergrond die bovendien ervaring heeft met het opereren in een complexe maatschappelijke omgeving. Daartoe besloot de raad van commissarissen om de heer A.A.J.M. (Arian) Kamp voor te dragen voor benoeming tot lid van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland. De heer Kamp is al veertien jaar actief betrokken bij de Rabobankorganisatie als lokaal bestuurder en toezicht houder. Door zijn eerdere functies als commissaris van lokale Rabobanken, maar ook als kring bestuurder en lid van de CKV is hij stevig geworteld in de lokale bankenwereld. Vanwege zijn coöperatieve grondhouding en zijn brede ervaring binnen de Rabobankorganisatie beschikt de heer Kamp bij uitstek over het profiel om op de as Rabobank Nederland - lokale Rabobanken te acteren en het belang van de lokale Rabobanken op constructieve wijze te verbinden met het 127 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 128