Nederland, zijn vermeld in het hoofdstuk Corporate governance in dit jaarverslag. De raad van commissarissen richt zich bij de vervulling van zijn taak op het belang van Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen en betrekt daarin ook de belangen van de daarbij betrokken partijen en de voor de Rabobank relevante aspecten van duurzaam ondernemen. Honorering raad van commissarissen De reguliere werkzaamheden van de leden van de raad van commissarissen betreffen toezicht houden, adviseren en het vervullen van de werkgeversrol. Naast het bijwonen van de vergade ringen van de raad, het bijwonen van de vergaderingen van de verschillende commissies uit de raad van commissarissen (audit committee, risk committee, commissie voor coöperatieve aan gelegenheden, benoemingscommissie, remuneratiecommissie en in voorkomende gevallen de beroepscommissie), omvat de taak ook het bij toerbeurt als toehoorder bijwonen van de overleg vergaderingen van de ondernemingsraad, het op kwartaalbasis bijwonen van (een of meer) kringvergaderingen en de vergaderingen van de centrale kringvergadering (CKV), het onder houden van contacten met de lokale Rabobanken en het bijwonen van de jaarlijkse algemene vergadering. Ook het voldoen aan de eisen van permanente educatie vraagt een tijdsinvestering. De gemiddelde tijdsbesteding van commissarissen van Rabobank Nederland, inclusief de diverse commissies, bedraagt ongeveer: 3 tot 4 dagen per week voor de voorzitter; 1 tot 2 dagen per week voor de vicevoorzitters; en 1 tot 1,5 dag per week voor een lid. Voor de vergoeding van de voorzitter van de raad van commissarissen geldt dat een deel van deze vergoeding betrekking heeft op de rol als voorzitter van de raad van commissarissen en het deelnemen aan de diverse commissies uit de raad van commissarissen. Een ander deel van deze vergoeding heeft betrekking op het goed laten functioneren van de coöperatieve leden invloed die uniek is voor de Rabobank en die valt terug te voeren op de coöperatieve structuur. Hierbij kan onder andere worden gedacht aan het voorzitterschap van de CKV. O Lees hier meer over de totale vergoedingen van de raad van commissarissen. Reflectie op eigen functioneren De raad van commissarissen beoordeelt regelmatig het eigen functioneren en dat van zijn afzonderlijke commissies. Tevens wordt periodiek in een bilateraal gesprek tussen de voorzitter en elke commissaris het functioneren van de raad in zijn geheel en van de desbetreffende com missaris geëvalueerd. Voor zover noodzakelijk worden op basis van deze vormen van reflectie verbeteringen in het functioneren van de raad en de afzonderlijke commissarissen aangebracht en individuele of collectieve inspanningen ondernomen op het gebied van kennisvergroting. Belangrijke aandachtspunten bij de beoordeling van het functioneren zijn de mate waarin de raad van commissarissen, de commissies en de individuele commissarissen voldoen aan het gewenste profiel, de samenstelling en de aanwezigheid van de vereiste competenties in de raad van commissarissen en in de afzonderlijke commissies en de aanwezigheid bij en de bijdragen van commissarissen aan de vergaderingen van de raad van commissarissen. Waar nodig, worden bij vacatures de vertegenwoordigde competenties aangevuld door nieuwe benoemingen. In het eerste kwartaal van 2014 heeft de raad van commissarissen een integrale onafhankelijke evaluatie van het eigen functioneren laten uitvoeren door een externe partij. De betrokkenheid van ieder lid van de raad van commissarissen, de cultuur binnen de raad, de houding en het gedrag van de individuele leden en de relatie tussen de raad van commissarissen en de raad van bestuur maakten deel uit van deze evaluatie. Uit de evaluatie kwamen enkele thema's naar voren waaraan de raad van commissarissen meer aandacht wenst te besteden. Het betrof onder andere de invulling van de werkgeversrol (target setting, monitoring en beoordeling van de leden van de raad van bestuur, successieplanning van de raad van bestuur, management development en 126 Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 127