Wiebe Draijer heeft bewezen op basis van verbindend leiderschap bruggen te kunnen slaan tussen verschillende partijen met uiteenlopende belangen. De raad van commissarissen is zeer erkentelijk dat Rinus Minderhoud op 29 oktober 2013 bereid werd gevonden het voorzitter schap van de raad van bestuur op zich te nemen, nadat de toenmalige bestuursvoorzitter Piet Moerland naar aanleiding van de Libor-kwestie zijn functie ter beschikking had gesteld. Rinus Minderhoud heeft direct rust gebracht en heeft de Rabobank geleid in een turbulente en moeilijke periode. De raad van commissarissen prijst de tomeloze energie die hij als voorzitter van de raad van bestuur aan de dag heeft gelegd, is dankbaar voor de wijze waarop hij heeft geopereerd in deze zware rol en voor de wijze waarop hij zich heeft gekweten van zijn verant woordelijkheden. Taientmanagement en management development De raad van commissarissen is zich proactiever gaan richten op de opvolgingsplanning van de raad van bestuur. Hierbij is het uitgangspunt dat de raad van bestuur het voortouw neemt bij het systematisch volgen, evalueren en ontwikkelen van het talent in de bank. Eind 2013 is een assessment uitgevoerd van het topmanagement van de Rabobank Groep. Begin 2014 is deze assessment diepgaand besproken met de raad van bestuur, ook met het oog op successie planning. In 2014 volgde een assessment van het gehele executive kader. De raad van commis sarissen en de benoemingscommissie monitoren periodiek het taientmanagement. De raad van commissarissen boog zich in 2014 over diverse benoemingsvraagstukken, waaronder enkele personele mutaties binnen het hogere executive kader. De raad van commissarissen hecht grote waarde aan genderdiversiteit en heeft zijn uiterste best gedaan om hier invulling aan te geven. In 2014 heeft dit niet geleid tot het voorstel om een vrouwelijke kandidaat te benoemen in de raad van bestuur of in de raad van commis sarissen. Dit laat onverlet dat de raad van commissarissen zich zal blijven inspannen om in de toekomst vrouwelijke leden te benoemen. De raad van commissarissen is in 2014 gestart met een meer systematische aanpak van target setting en beoordeling van leden van de raad van bestuur als middel om de doelstellingen, prestaties en (persoonlijke) ontwikkeling van leden van de raad van bestuur structureel te volgen en te verbeteren. Beloningsbeleid De Rabobank hanteert een zorgvuldig, beheerst en duurzaam beloningsbeleid. De raad van commissarissen keurt het beloningsbeleid voor het senior management goed en ziet toe op de uitvoering ervan door de raad van bestuur. Voorts wordt elk jaar een benchmarkstudie uitgevoerd voor de positionering van de inkomens van de leden van de raad van bestuur. De raad van commissarissen heeft in 2014 op advies van de remuneratiecommissie ingestemd met een beperkt aantal materiële uitzonderingen op het Groepsbreed Beloningsbeleid (GBB), die niet de raad van bestuur betreft. De uitzonderingen zijn ook ingegeven door afwijkende lokale wet- en regelgeving en/of gebruiken. Voorts heeft de raad van commissarissen zich het afgelopen jaar gebogen over de hoogste beloningen via een groepsbrede beloningsrapportage en over het jaaroverzicht van variabele beloningen voor Identified Staff. Een nadere toelichting op het GBB en op de remuneratie van de raad van bestuur en de raad van commissarissen is opgenomen in de extra informatie over Belonen en in de toelichting Bezoldiging raad van commissarissen en raad van bestuur in de jaarrekening. Werkwijze raad van commissarissen van Rabobank Nederland De samenstelling van de raad van commissarissen per 1 maart 2014 is in dit jaarverslag opge nomen in het hoofdstuk Bestuurders. Voor de profielschets van de raad van commissarissen wordt verwezen naar www.rabobank.com. De taakopdracht van de raad van commissarissen en de rol die de raad van commissarissen vervult in de governancestructuur van Rabobank Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 126