De laatste jaren kost het de organisatie veel inspanning om per individuele bank te voldoen aan alle vereisten die voortvloeien uit de bankvergunning. Hoewel bij het aansturen en aanspreken van lokale Rabobanken vanuit de prudentiële toezichtrol wordt gestreefd naar een balans tussen commercie, efficiency en risico/compliance (CER), komt de aandacht voor commercie en het klantbelang in deze balans in de praktijk onder druk te staan. Dat is een dilemma omdat het klantbelang maximale aandacht verdient. De raad van commissarissen onderschreef de wens van de raad van bestuur om de bank zich meer op commercie, innovatie en klantbehoeften te laten richten, uiteraard binnen de randvoorwaarden dat het eigen huis op orde is. De raad van commissarissen realiseert zich dat de rol van opgedragen toezichthouder in de coöperatieve context in combinatie met de rol van ondersteuner van de lokale Rabobanken niet altijd eenvoudig is en een beroep doet op alle betrokkenen om op gepaste wijze tussen deze rollen te schakelen. In 2014 hebben de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland naar elkaar uitgesproken dat de huidige governance onvoldoende de externe, klantgerichte ambitie van de Rabobank en haar rol in de samenleving faciliteert. Te veel is sprake van interne oriëntatie waardoor de klant onvoldoende in beeld is, externe ontwikkelingen traag worden geabsorbeerd en de kosten onverantwoord hoog zijn. Dit vraagstuk maakt deel uit van het genoemde debat over de coöperatieve governance. Jaarrekening 2013, halfjaarverslag 2014en begroting 2015 Conform het bepaalde in de statuten van Rabobank Nederland heeft de raad van commissarissen het jaarverslag en de jaarrekening 2013 van Rabobank Nederland en van de Rabobank Groep en de daaraan toegevoegde gegevens onderzocht. De raad van commissarissen besprak deze stukken uitvoerig met de raad van bestuur, de interne accountant en de externe accountant, Ernst Young Accountants LLP (EY) en nam kennis van de goedkeurende verklaring van EY bij de jaarrekening 2013. Ook de managementletter, inclusief de managementrespons, werd gedetailleerd besproken. Aan de orde kwamen onder andere de ontwikkeling van de kapitaal- ratio's en de liquiditeitspositie, de kosten kredietverliezen, vastgoedwaarderingen, nieuwe IFRS- regels en (des)investeringen. In augustus 2014 behandelde de raad van commissarissen het halfjaarverslag 2014 van de Rabobank Groep. Hierbij werd onder meer stilgestaan bij de kosten kredietverliezen en dan met name voor commercieel vastgoed. In het najaar van 2014 is de begroting voor 2015 van de Rabobank Groep door de raad van commissarissen besproken en goedgekeurd. In een tweedaagse off-sitebijeenkomst in het najaar van 2014 heeft de raad van commissarissen samen met de raad van bestuur diepgaand gesproken over de effecten van Visie 2016, de kostenstructuur van Rabobank Nederland en de ontwikkeling van rendabele, toekomstbestendige verdienmodellen. In het najaar werd ook goedkeuring gehecht aan het fundingmandaat voor 2015. Asset Quality Review en stresstest Het grootschalige onderzoek van de ECB naar de ruim 120 grootste Europese banken werd in 2014 afgerond. De betreffende banken, waaronder de Rabobank, zijn in het kader van de overgang op het Europese bankentoezicht onderworpen aan een stresstest en een Asset Quality Review (AQR). De raad van commissarissen heeft gedurende het jaar de voortgang van het project nauwgezet gevolgd en zich over de uitkomsten op 26 oktober 2014 laten informeren. In de stresstest bleek de kapitaal buffer van de Rabobank bij het zwaarste scenario 8,4%, bij een ECB-eis van 5,5%. Situatie op de financiële markten en de positie van de Rabobank In 2014 heeft de raad van commissarissen de situatie op de financiële markten en de gevolgen daarvan voor de Rabobank nauwgezet gevolgd. Hierbij werd aandacht geschonken aan de ontwikkeling van de kapitaalratio van de Rabobank Groep en liet de raad zich informeren over de realisatie van de fundingdoelstellingen. Ook de ontwikkeling van de rating, waaronder de downgrade van S&P, kwam aan de orde. Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 124