De commissie voor coöperatieve aangelegenheden vervult hierin een voorhoedefunctie namens de raad van commissarissen en geeft daarmee tevens invulling aan de adviesrol van de raad. Daarnaast hebben leden van de raad van commissarissen de relevante bijeenkomsten met de lokale Rabobanken bijgewoond. Eind oktober heeft de raad van commissarissen in een gezamenlijke sessie met de raad van bestuur een off-site gehouden over strategische onder werpen waarbij tevens uitgebreid is stilgestaan bij de governance. De raad van commissarissen volgt de voortgang van de governancediscussie intensief om te waarborgen dat de denkrichting en het proces de volledige steun hebben van de raad van commissarissen. Eén Rabobank: Visie 2016, Mars en Culture Collective Kijkend naar Visie 2016 - een fundamentele vernieuwing van de klantbediening in Nederland door virtualisering en automatisering - en enkele leerpunten voortvloeiend uit het Libor-dossier, hebben de raad van bestuur en de raad van commissarissen indringend gesproken over de gewenste inrichting van Rabobank Nederland. In november 2013 besprak de raad van commis sarissen de nieuwe topstructuur voor Rabobank Nederland en de bijbehorende herziene porte feuilleverdeling van de raad van bestuur. Volgens deze nieuwe topstructuur is in 2014 de inrichting van de bestaande organisatie binnen Rabobank Nederland die dient ter ondersteuning van de lokale Rabobanken onder de naam Mars aangepast aan Visie 2016. Virtualiseren, adviseren en participeren zijn de drie pijlers waarop de lokale klantbediening rust. De raad van bestuur en de raad van commissarissen zijn van mening dat, zeker in tijden van beperkte groei en kosten besparing, nadrukkelijk aandacht moet worden besteed aan onderling begrip en saamhorig heid binnen de organisatie. Het gevoel allen deel uit te maken van één Rabobank kan worden bevorderd door meer kennis te nemen van eikaars activiteiten en door samen bij te dragen aan de resultaten van de groep als geheel. Dit geldt evenzeer voor groepsonderdelen in Nederland als voor groepsonderdelen in het buitenland. Daarom heeft de raad van commissarissen het besluit van de raad van bestuur onderschreven om in het kader van Mars diverse onderdelen van het buitenlandbedrijf organisatorisch samen te voegen met het binnenlandbedrijf en om een groepsbreed cultuurprogramma te introduceren. Het groepsbrede cultuurprogramma richt zich vooral op de houding en het gedrag waarmee invulling wordt gegeven aan de organisatie veranderingen die Visie 2016 en Mars met zich meebrengen. De raad van commissarissen heeft in 2014 tijdens iedere vergadering met de raad van bestuur gesproken over de voortgang van de programma's Visie 2016 en MARS en over het cultuurprogramma. De raad van commissarissen verwacht dat dit programma in combinatie met een intensievere samenwerking tussen de lokale Rabobanken, Rabobank Nederland en Wholesale, Rural Retail eraan zal bijdragen dat klanten de Rabobank als een betere bank gaan ervaren. Inmiddels heeft het cultuurprogramma de naam 'Culture Collective' gekregen. Over het cultuurprogramma heeft de raad van commissarissen zich in detail laten informeren, onder andere in een permanente-educatiesessie. Opgedragen toezicht De Rabobank moet, net als iedere andere financiële instelling, nu en in de toekomst voldoen aan wet- en regelgeving. Iedere lokale Rabobank heeft een eigen bankvergunning met daaraan gekoppelde eisen. Rabobank Nederland oefent op de aangesloten banken het zogenoemde opgedragen toezicht uit. Dit betekent kort gezegd dat Rabobank Nederland toezicht uitoefent op de lokale Rabobanken met betrekking tot een beheerste en integere bedrijfsvoering, uitbe steding, solvabiliteit en liquiditeit. Deze taak vloeit voort uit de Wet op het financieel toezicht (Wft) en geeft invulling aan het toezicht dat anders rechtstreeks door DNB op de lokale Rabobanken zou worden uitgeoefend. Daarnaast oefent Rabobank Nederland (controle)taken uit met betrek king tot de lokale Rabobanken op grond van het zogenaamde collectieve vergunningsregime in het kader van de naleving van het gedragstoezicht waarop de AFM toezicht houdt. Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 123