Het GBB is van toepassing op de gehele Rabobank Groep. De directies van de dochterbedrijven (DLL, Rabo Vastgoedgroep, Obvion) dragen zorg voor de vaststelling en uitvoering van een beloningsbeleid dat in lijn is met de Visie op belonen en het GBB. De raad van bestuur van Rabobank Nederland bepaalt het beloningsbeleid voor de lokale Rabobanken. De raden van commissarissen van lokale Rabobanken zien toe op de uitvoering van het beloningsbeleid binnen lokale Rabobanken en zijn verantwoordelijk voor de beloning van de directie binnen het door Rabobank Nederland bepaalde beleid. Het GBB is in overeenstemming met de bedrijfsstrategie, de kernwaarden en het gewenste risicoprofiel van de Rabobank Groep. Het ondersteunt een robuust en effectief risico management en ontmoedigt het nemen van niet-gewenste risico's.Tegelijkertijd stelt het de Rabobank in staat op alle markten goed gekwalificeerde medewerkers aan te nemen en te behouden en stimuleert het medewerkers om duurzame resultaten na te streven die overeenstemmen met de langetermijnbelangen van de Rabobank Groep en haar klanten. Variabele beloning De beloningen in de financiële sector zijn al enige jaren onderwerp van maatschappelijke discussie, zowel in Nederland als in het buitenland. Kritiek is er vooral op de 'bonuscultuur' bij banken, vastgoedbedrijven en verzekeraars, vanwege verschillende pijnlijke affaires. De Rabobank neemt deze geluiden serieus en heeft mede daarom voor het overgrote deel van haar bancaire medewerkers de variabele beloning afgeschaft. Het afschaffen van variabele beloning voor alle medewerkers ervaren we als een dilemma. Onze concurrentiepositie op de arbeidsmarkt brengt met zich mee dat wij marktconform moeten betalen om de juiste medewerkers aan ons te kunnen binden. Dit geldt zowel in het binnenland als in het buitenland. In het buitenland en voor specialistische functies in Nederland vormt variabele beloning veelal een standaardonder deel van het beloningspakket. Met het oog op een professionele klantbediening, zijn wij dan ook genoodzaakt voor bepaalde groepen medewerkers, met name binnen het domein Wholesale, Rural Retail, DLL en Rabo Vastgoedgroep, variabele beloning toe te blijven passen. Op basis van het GBB gelden maatregelen die de risico's tegengaan die kunnen samenhangen met variabele beloning, zoals een te grote focus op kortetermijnwinst en te weinig aandacht voor langetermijnrisico's. Bepaalde groepen medewerkers, met name binnen het domein Wholesale, Rural Retail, DLL en Rabo Vastgoedgroep, kunnen nog in aanmerking komen voor variabele beloning. Voor hen zijn de onderstaande risicobeheersende maatregelen van toepassing. Uitgestelde variabele beloning Op variabele beloning is een deferralbeleid van toepassing. Dit houdt in dat een deel van de variabele beloning (voor zover die een drempelbedrag overschrijdt), uitgesteld wordt uitbetaald. De uitgestelde betaling bestrijkt een voldoende lange termijn van ten minste driejaar, zodat de ex post toets kan worden uitgevoerd. Ex ante toets Jaarlijks toetst de raad van bestuur of uitbetaling van de voorgenomen variabele beloningen verantwoord is, tegen de achtergrond van het toetsingsvermogen en de solvabiliteitsratio van de Rabobank Groep. Deze ex ante toets draait dus om de vraag of de Rabobank in staat is om uit te betalen zonder in financiële problemen te komen. De toets dient te worden goedgekeurd door de raad van commissarissen. 115 Belonen

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 116