Maatschappelijke sponsoring in miljoenen euro's 2014 2013 2012 2011 2010 Rabobank Nederland, directoraat communicatie 15,2 12,5 30,3 25,1 24,1 Rabobank International en overige groepsonderdelen 7,3 7,8 11,0 9,7 11,8 Lokale Rabobanken 23,0 24,9 27,4 27,0 24,1 Totaal maatschappelijke sponsoring 45,5 45,2 68,7 61,8 60,0 Maatschappelijk beleggen Impact investing is een vorm van beleggen waarbij we naast een financieel rendement ook een sociaal-maatschappelijk rendement nastreven. De Rabobank is enthousiast over deze methode en onderzocht daarom in 2014 de mogelijkheden om dit soort beleggingsproducten te intro duceren voor particuliere en private-bankingklanten. Voor de institutionele klanten bieden we nu al producten die naast het financiële rendement ook een positief maatschappelijk rendement nastreven, zoals Dutch Greentech Fund, Rabo Farm, Rabo Rural Fund and Rabo Inclusive Business Fund. In 2014 lanceerde Rabo Farm haar tweede Europese fonds en kwam het nieuwe Shift Invest erbij. De toekomstige investeringen van Shift Invest richten zich vooral op gezondheid en welzijn. Het is onze ambitie om onze processen zodanig aan te passen dat we meer zicht hebben op maatschappelijk verantwoorde investeringen en beter kunnen sturen op impact. Op die manier kan deze beleggingsvorm in 2015 de groei maken die we graag zien, waarbij de klant en de maatschappij er allebei op vooruitgaan. Maatschappelijke dialoog De Rabobank gaat actief de dialoog aan met maatschappelijke organisaties. Deze gesprekken gaan meestal over de standpunten van de bank. Een aanleiding om elkaar te treffen kan zijn dat er misstanden of bijzondere ontwikkelingen in het nieuws zijn. Regelmatig komen er vragen of reacties binnen over onderzoeken rondom het beleid van banken. Met sommige partijen hebben we op vaste momenten een terugkerend overleg. In de bijlage bij dit verslag staat een tabel met de onderwerpen die we met maatschappelijke organisaties bespraken en de uitkom sten daarvan. Tijdens de gesprekken van 2014 kwamen grote duurzaamheidsvraagstukken naar voren, die spelen in de productie- en handelsketens voor palmolie, soja, veehouderij, vleesproductie en energie. De Rabobank gaat in 2015 haar beleid op deze thema's aanscherpen en zal trans paranter communiceren over de inhoud en uitvoering ervan. Specialisten van de Rabobank volgen de politieke overleggen en debatten op de voet. Ze houden contact met politici en ambtenaren in Den Haag en Brussel, maar ook met financiële toezicht houders. Zo heeft de Rabobank deelgenomen aan de rondetafelgesprekken die de Tweede Kamer organiseerde over big data en over duurzaam, divers en dienstbaar bankieren. Op Europees niveau hebben we actief inbreng geleverd bij de totstandkoming van de Bankenunie. Daarnaast heeft de Rabobank samen met LTO Nederland en met de Nederlandse overheid bepleit dat tuinders zijn gecompenseerd voor de Russische sancties. Geregeld haakt de Rabobank ook aan bij handelsmissies, economische missies en staatsbezoeken. In 2014 deed de Rabobank mee aan staatsbezoeken aan Polen en Japan. In Polen waren we erbij vanwege de ondertekening van een contract van Rabobank Farm met een Poolse onderneming. In Japan organiseerde de Rabobank in het verlengde van het staatsbezoek een food- en agriconferentie. Ook participeerde de Rabobank in de economische missies naar Indonesië, Brazilië, Turkije, Vietnam, Congo, India en Peru. 112 Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 113