Haar focus ligt in Nederland op kwetsbare groepen mensen in de samenleving. In ontwikkelings landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika helpt zij kleine boeren bij het opbouwen van een zelf standig bestaan. Daarom geven we deze doelgroep via coöperaties toegang tot krediet en andere financiële diensten, zoals spaarrekeningen. Hierdoor kunnen ze investeren in hun boerenbedrijfje, waardoor ze zichzelf en hun dorpsgemeenschap economisch kunnen ontwikkelen. Op het platteland is vaak geen bank te bekennen. En als er al een bank aanwezig is, dan leent die geen geld aan kleine boeren zonder onderpand of vast inkomen. De bank vindt het risico simpelweg te groot. Boeren zijn daardoor overgeleverd aan lokale geldschieters, waardoor de financiële problemen alleen maar groter worden. Rabobank Foundation verstrekt daarom leningen voor o.a. werkkapitaal en investeringen aan coöperaties. Soms gebeurt dat in de vorm van een garantie via een lokale bank of een partner- bank van Rabo Development. Hierdoor beschikt de coöperatie over middelen om door te lenen aan haar leden tegen eerlijke, marktconforme condities. Met dit kapitaal kunnen boeren inves teren in bijvoorbeeld vee, kunstmest of mechanisatie. Of de coöperatie kan de eigen bedrijfs voering professionaliseren en meer waarde toevoegen in de keten. Het maatschappelijke fonds van de Rabobank ondersteunt in het buitenland eind 2014 meer dan vierhonderd projecten bij ruim driehonderd projectpartners, bestaande uit voornamelijk producentencoöperaties en spaar- en kredietcoöperaties in 29 landen. Eind 2014 heeft Rabobank Foundation hier meer dan 28 miljoen euro aan leningen en garanties uitstaan. Daarnaast is in 2014 is voor een bedrag van meer dan 3,8 miljoen euro aan technische assistentie en kleine donaties goedgekeurd. Voor zelfredzaamheid van organisaties en boeren is het van belang dat ze inzicht hebben in hun financiële positie, zodat ze kunnen sparen en op den duur investeren in verdere productie verhoging, verwerking of andere zaken om hun levensstandaard te verhogen. Er is binnen de projecten van de Rabobank Foundation daarom veel aandacht voor financiële educatie. Ook is er daarnaast vaak een sterke focus op trainingen die de productiviteit helpen verhogen. Zo draagt Rabobank Foundation via een van haar projecten in Tanzania jaarlijks 250.000 euro bij aan de NMB Foundation die financiële en organisatorische trainingen aan honderden kleine coöperaties verzorgt. Dit sluit dan weer aan op andere meer agronomische projecten in samen werking met klanten van de bank of een samenwerkingspartner als de FAO. Lees hier meer over 40 jaar Rabobank Foundation. Partnerbanken in ontwikkelingslanden Veel mensen in ontwikkelingslanden, met name op het platteland, hebben geen toegang tot financiële dienstverlening. Betalen, sparen en lenen is verre van vanzelfsprekend voor mensen in een groot gedeelte van de wereld, wat een belangrijke voorwaarde is voor economische groei. In het verleden heeft de Rabobank in eigen land waardevolle kennis en ervaring opgedaan op het gebied van het betrekken van mensen in het financiële systeem. De toenmalige omgevingsfactoren zijn vergelijkbaar met de omgevingsfactoren waar financiële instellingen in ontwikkelingslanden nu mee te maken hebben. Rabo Development brengt deze kennis over naar financiële instellingen in geselecteerde markten om ze te ondersteunen in hun streven om financiële diensten op een duurzame wijze voor meer mensen toegankelijk te maken. De focus van Rabo Development ligt daarbij op plattelandsgebieden en op de agrarische sector, waarmee een impactvolle ontwikkeling wordt ondersteund. Betekenisvolle coöperatie

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 110