latR 31-dec-14 31-dec-13 2 basispunten 10 basispunten Eurorentes daling daling latR in miljoenen euro's 15 50 In 2014 was de rentewinst van de Rabobank gedurende het hele jaar gevoelig voor een rente daling. De latR bedroeg maximaal 55 miljoen euro (in mei). Op 31 december 2014 beliep de latR slechts 15 miljoen euro. Deze lage stand is vooral toe te schrijven aan de veronderstelling dat de interbancaire geldmarktrentes en de swaprentes niet lager dan 0% kunnen zijn. Hierdoor bedroeg de veronderstelde daling van de eurorentes per 31 december niet 200 basispunten maar 2 basispunten. Per 31 december 2013 en de eerste vijf maanden van 2014 was dat nog 10 basispunten. Om het potentiële resultaateffect van renteveranderingen in beeld te kunnen brengen, worden naast de twee scenario's waarin alle marktrentes geleidelijk met 2 procentpunten stijgen of dalen nog enkele andere scenario's doorgerekend, waaronder een verstelling en een vervlakking van de rentecurves. Gedurende heel 2014 was de potentiële impact van deze scenario's op het renteresultaat in de eerstkomende twaalf maanden gunstiger dan de potentiële impact van het scenario waarin alle rentes geleidelijk met 2 procentpunten dalen. Valutarisico in de taakomgeving Valutarisico is het risico dat het financiële resultaat en/of de economische waarde van de bank negatief wordt beïnvloed door veranderingen in wisselkoersen. Twee soorten valutarisico kunnen worden onderscheiden: transactierisico en translatierisico. Transactierisico is het risico dat de bank verliezen lijdt als gevolg van (verwachte) kasstromen in vreemde valuta's. Transactierisico's doen zich op vele plekken voor binnen de bank. Onder andere als gevolg van het verstrekken van leningen in verschillende vreemde valuta's. Translatierisico uit zich bij het opstellen van de geconsolideerde balans en resultaten van de bank, waarbij alle posten in vreemde valuta's moeten worden gewaardeerd in euro's. Hierdoor zijn de financiële cijfers gevoelig voor schommelingen in vreemde valuta's. Translatierisico manifesteert zich op drie verschillende manieren binnen de bank: De solvabiliteitsratio's van de bank kunnen worden beïnvloed door veranderingen in vreemde valuta's als gevolg van verschillen in de valutasamenstelling van het kapitaal en de risicogewogen activa. Schommelingen in vreemde valuta's kunnen invloed hebben op de waarde van (geheel of gedeeltelijk) geconsolideerde buitenlandse entiteiten waarvan de functionele valuta niet gelijk is aan euro's. De waarde van niet-euro gedenomineerde strategische belangen kan worden beïnvloed door veranderingen in vreemde valuta's. Risicomanagementraamwerk Het beleid van de bank is erop gericht om transactierisico's zoveel mogelijk te beperken. Groepsonderdelen dienen hiertoe hun open posities in andere valuta's dan hun functionele valuta zoveel mogelijk af te dekken. Dit gebeurt onder andere door middel van het afsluiten van valutatermijncontracten en cross-currencyswaps met de verschillende handelsdesks binnen de handelsomgeving. Binnen de handelsomgeving worden deze valutarisico's gemanaged binnen de marktrisicolimieten voorde betreffende handelsboeken. Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 101