De beleidsuitgangspunten zijn vertaald naar vijf thema's: energieverbruik, mobiliteit, medewerker en leiderschap, vitale gemeenschappen en circulaire economie. Per thema zijn doelstellingen bepaald. Zoals een daling van 10% in energieverbruik per fte per 31 december 2015 ten opzichte van 2013; leaseauto's mogen een maximale CO,-uitstoot hebben, welke jaarlijks wordt verlaagd. In de woningbouw wordt voldaan aan de overheidseisen, waarop aanvullend energieneutrale woningen worden ontwikkeld. Medewerkers Rabo Vastgoedgroep Voor de medewerkers van Rabo Vastgoedgroep was 2013 opnieuw een bewogen jaar. Oorzaken waren onder meer de afbouw van de activiteiten van MAB Development, de verslechterde financiële resultaten door de aanhoudende tegenwind in de sector, de bezuinigingen en de toenemende wet- en regelgeving. Rabo Vastgoedgroep blijft ondanks de financiële tegenwind investeren in haar medewerkers. Dit blijkt onder meer uit het in 2012 ingezette cultuur- en leiderschapsprogramma. Uit de medewerkerstevredenheidsmeting van begin 2013 kwam een goede score van 7,7. Voor de afvloeiing van personeel van MAB Development is bij de Groepsondernemingsraad van Rabo Vastgoedgroep een adviesaanvraag ingediend die positief is beantwoord. In november 2013 is een nieuwe en versoberde cao afgesloten voor de periode tot en met 2015. In deze cao is een nullijn voor de loonontwikkeling afgesproken; dat houdt in dat de bovengrenzen van de salarisschalen tot 1 januari 2016 niet worden verhoogd. Daarnaast zal alleen een variabele beloning worden uitgekeerd als er een positief rendement is voor de Rabo Vastgoedgroep als geheel. Hiermee is de cao beter in lijn met de financiële resultaten van Rabo Vastgoedgroep. Integriteit is een belangrijk thema in de vastgoedmarkt. Rabo Vastgoedgroep heeft haar beleid stevig verankerd in de organisatie. Voor een nog verdere versteviging van dat beleid verzorgt de afdeling Compliance dilemmatrainingen en e-learnings. Fondsenbeheer Nederland Fondsenbeheer Nederland is een onafhankelijke organisatie zonder winstoogmerk die investeert in ruimtelijke kwaliteit door de ondersteuning van verschillende maatschappelijke fondsen. Deze geven (financiële) ondersteuning aan maatschappelijke doelen die variëren van volkshuisvesting tot natuurprojecten en het behoud van cultureel en industrieel erfgoed. Zo ondersteunt het Nationaal Restauratiefonds eigenaren van monumenten met financieringen en advies bij de restauratie en het onderhoud van hun pand. Het Stimuleringsfonds Volkshuis vesting (SVn) is actief op het gebied van wonen, wijken en stedelijke vernieuwing. Samen met de Nederlandse gemeenten werd door het SVn de Starterslening ontwikkeld, om het voor starters makkelijker te maken een passende koopwoning te bemachtigen. Onze gespecialiseerde dochters

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 98