Kredietportefeuille FGH Bank FGH Bank FGH Bank richt zich op het financieren van commercieel vastgoed en is actief in de kantoren-, winkel-, bedrijfsruimten-en vastgoedbeleggingsmarkt, hoofdzakelijk in Nederland. Naast beleggingen in commercieel vastgoed financiert FGH Bank ook nieuwbouw-, renovatie- en transformatieprojecten. De bank bedient de lokale vastgoedmarkten vanuit acht regio kantoren verdeeld over het hele land. FGH Bank werkt nauw samen met de lokale Rabobanken op het gebied van productie, taxaties en relatiemanagement. Ze streeft ook naar een intensivering van de samenwerking met andere groepsonderdelen. Bijvoorbeeld voor de integratie van de Friesland Bank-portefeuille, het taxatieproces van lokale Rabobanken, het beheer van vastgoed participaties met lokale Rabobanken en de regievoering op vastgoedfinancieringen die binnen de Rabobank Groep zijn afgesloten. In 2013 bleef de kredietportefeuille van FGH Bank ongeveer stabiel op 19,4 (19,2) miljard euro. Stijging beheerd vermogen Bouwfonds Investment Management Bouwfonds Investment Management richt zich op beleggingsproducten in de sectoren commercieel vastgoed, woningen, parkeergarages, communicatie-infrastructuur, en landbouw en boerderijen. In 2013 heeft Bouwfonds Investment Management twee nieuwe fondsen geplaatst bij institutionele beleggers: het Bouwfonds European Student Housing Fund en het Bouwfonds European Parking Fund II. Daarnaast vergrootte het Bouwfonds European Residential Fund zijn portefeuille tot circa 650 miljoen euro met de aankoop van appartementencomplexen in Nederland, Duitsland en Denemarken, en breidden ook het Rabo Bouwfonds Communication Infrastructure Fund en het Rabo Farm Europe Fund hun portefeuilles uit met nieuwe acquisities tot een omvang van respectievelijk 630 miljoen euro en 215 miljoen euro. Het totale beheerd vermogen bij Bouwfonds Investment Management steeg in 2013 tot 5,9 (5,5) miljard euro. MAB Development MAB Development richt zich op de ontwikkeling van nieuw commercieel vastgoed en op de transformatie van bestaand commercieel vastgoed op hoogwaardige binnenstedelijke locaties. De projecten van MAB Development bevatten meestal een combinatie van functies met een sterk accent op retail. De afgelopen jaren is de markt voor commercieel vastgoed ingrijpend veranderd. Door structurele veranderingen in vraag en aanbod, beperkingen in beschikbare financiering en beleggingskapitaal en door een veranderd concurrentieveld is het verdienmodel ter discussie gekomen. Daarnaast is het risicoprofiel van MAB Development in deze markt voor Rabo Vastgoedgroep relatief groot in relatie tot het rendement, terwijl het toekomstperspectief niet rooskleurig is. Daarom is besloten om de activiteiten in de projectontwikkeling van commercieel vastgoed af te bouwen. Er worden geen nieuwe projecten meer gestart. In 2013 werd het grootste multifunctionele gebouw van Nederland opgeleverd: De Rotterdam. Het in totaal 160.000 m2 tellende gebouw bevat kantoren, een hotel, woningen en commerciële ruimten. In vier jaar na de start van de bouw is dit project opgeleverd aan de toekomstige gebruikers. Inmiddels is al meer dan 85% van het gebouw verhuurd of verkocht. Duurzaamheid Rabo Vastgoedgroep wil één van de meest duurzame vastgoedondernemingen worden. Rabo Vastgoedgroep hanteert daarbij een viertal beleidsuitgangspunten: (I) duurzaam vastgoed, (II) integer ondernemen, (lil) verantwoorde bedrijfsvoering en (IV) maatschappelijke betrokkenheid. in miljarden euro's 2009 20 0 20 20 2 20 3 96 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 97