De activiteiten worden uitgevoerd door: Bouwfonds Property Development - realiseert integrale woongebieden; MAB Development - ontwikkelaar van commercieel vastgoed; FGH Bank - specialist in het financieren van vastgoed; Bouwfonds Investment Management - manager van vastgoedfondsen; Fondsenbeheer Nederland - onafhankelijke beheerder van maatschappelijke fondsen die zich inzetten voor een betere kwaliteit van de leefomgeving. De Nederlandse woningmarkt Rabo Vastgoedgroep heeftal enige jaren te maken met zeer moeilijke marktomstandigheden. De recessie in Nederland, die doorliep tot medio 2013, had zijn weerslag op de vastgoedmarkt. De oplopende werkloosheid en de koopkrachtdaling raakten de consumenten, het bedrijfsleven investeerde minder en de export haperde. Er werden weinig woningen verkocht en nieuwbouw- activiteiten vielen terug. Vanaf het vierde kwartaal van 2013 gaat het iets beter met de economie. De bodem in de Nederlandse woningmarkt lijkt te zijn bereikt en de betaalbaarheid van woningen is verbeterd. Het herstel wordt echter nog gedrukt doordat veel huizenbezitters niet doorstromen; hun hypotheek is hoger dan de waarde van hun woning. Daarnaast is door aangescherpte regelgeving de leencapaciteit van starters op de woningmarkt afgenomen. Al met al leidden deze ontwikkelingen nog niet tot een wezenlijke verbetering van de marktomstandigheden. Hierdoor was 2013 een zeer moeilijk jaar voor Rabo Vastgoedgroep. De prijzen van koopwoningen in Nederland zijn in de afgelopen vijfjaar gemiddeld met ongeveer 20% gedaald. De overheid heeft hervormingen doorge voerd in een poging om de woningmarkt op termijn weer vlot te trekken; vanaf 1 januari 2013 moeten nieuwe hypotheken in 30 jaar volledig worden afgelost om voor hypotheekrenteaftrek in aanmer king te komen. Bij nieuwe hypothecaire leningen resulteert dit voor de klant in een hogere maandlast en een lagere leencapaciteit. Op korte termijn was hierdoor sprake van een neerwaartse prijsdruk, vooral op de startersmarkt. Maar op lange termijn verbetert het perspectief door deze maatregelen. De prijsdalingen komen de betaalbaarheid van de bestaande koopwoningen ten goede, net als de lage hypotheekrente en de lagere overdrachtsbelasting. De transactieaantallen namen in de tweede helft van 2013 toe en naar verwachting komt er in de loop van 2014 een eind aan de prijsdaling van woningen. Bouwfonds Property Development Bouwfonds Property Development, in Nederland actief onder de naam Bouwfonds Ontwikkeling, ontwikkelt integrale woongebieden in Nederland, Frankrijk en Duitsland. De regiokantoren van Bouwfonds Ontwikkeling werken samen met Rabobank Nederland en de lokale Rabobanken bij de verkoop van nieuwbouwprojecten, de (her)ontwikkeling van gebieden en bij acties om de lokale woningmarkt te stimuleren. In 2013 realiseerde Bouwfonds Ontwikkeling in Nederland slechts 2.160 (2.739) woningtransacties, hetgeen een historisch dieptepunt genoemd kan worden. Dit leidde tot het bijstellen van de toekomstverwachtingen met betrekking tot woningontwikkeling, waardoor forse afwaarderingen op strategische grondposities en forse herwaarderingen op grondexploitaties plaatsvonden. In Frankrijk is de markt voor beleggers huurwoningen weggezakt, waardoor het aantal woningtransacties achter bleef. De Duitse woningmarkt was onverminderd goed, desalniettemin daalde het aantal woningtransacties met 7% vanwege een lager aantal gunningen. In 2013 realiseerde Bouwfonds Property Development in totaal 5.169 (6.312) woningtransacties. Nederland Frankrijk Duitsland 95 Onze gespecialiseerde dochters

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 96