Onze gespecialiseerde dochters Vastgoed De omstandigheden in de Nederlandse vastgoedmarkt waren in 2013 aanhoudend slecht. In de loop van het jaar werd duidelijk dat marktherstel in met name de Nederlandse vastgoedmarkten langer gaat duren dan eerder verwacht. Dit kwam tot uitdrukking in de forse afwaarderingen op grondposities, herwaardering van grondexploitaties bij Bouwfonds Property Development en de forse toename van de waardeveranderingen bij de vastgoedfinancier FGH Bank. Het nettoresultaat van Rabo Vastgoedgroep daalde van een verlies van 113 miljoen euro in 2012 tot een verlies van 817 miljoen euro in 2013. De focus lag op risicomanagement en beheer van de kredietportefeuille en ook was er veel aandacht voor kostenreductie. De cao werd versoberd en er worden geen variabele beloningen uitgekeerd. Tevens is besloten de ontwikkelingsactiviteiten van commercieel vastgoed door MAB Development af te bouwen. Bouwfonds Property Development realiseerde in totaal 5.169 woningtransacties, een afname van 18% ten opzichte van 2012. Met name in Nederland, en in mindere mate in Frankrijk, bleven de woningtransacties achter. In vergelijking hiermee ontwikkelde de markt in Duitsland zich gunstig, al was ook daar sprake van een lichte daling in het aantal woningtransacties. Bouwfonds Property Development leed door de her- en afwaarderingen een fors verlies. De kredietportefeuille bij FGH Bank bleef ongeveer stabiel op 19,4 miljard euro. De kosten krediet- verliezen bedragen 278 basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille, waardoor FGH Bank in de rode cijfers belandde. Diverse fondsen bij Bouw fonds Investment Management werden uitgebreid en enkele nieuwe werden op de markt gebracht, waardoor het beheerd vermogen steeg met 0,4 miljard euro tot 5,9 miljard euro en het jaar met een positief resultaat werd afgesloten. www.rabovastaoedaroep.nl Uitblijvend marktherstel in Nederland; sterke resultaatsdaling Strategie Rabo Vastgoedgroep Rabo Vastgoedgroep is het vastgoedexpertisecentrum van de Rabobank Groep en is actief in vastgoed- en gebiedsontwikkeiing, vastgoedfinanciering, investmentmanagement en het beheer van maatschappelijke fondsen. Rabo Vastgoedgroep behoort tot de grotere vastgoedondernemingen in Europa en streeft naar een gezonde balans tussen de sociale, economische en ecologische effecten van haar activiteiten. Binnen de vastgoed sector wil ze horen tot de top in duurzaamheid. De missie van Rabo Vastgoedgroep is de ambities van klanten mogelijk maken op het gebied van wonen, werken, winkelen en recreëren. 94 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 95