Het operationeel risicobeleid is gebaseerd op het principe dat de primaire verantwoordelijkheid voor het management van operationeel risico bij de groepsonderdelen ligt en verweven moet zijn in de strategische en dagelijkse besluitvorming. Het doel van operationeel risicomanagement is het identificeren, meten, mitigeren en monitoren van operationele risico's. Het kwantificeren van risico's ondersteunt het verantwoordelijke management bij het prioriteren van te nemen acties en het toewijzen van mensen en middelen. Om invulling te geven aan het bovenstaande is het 'three lines of defence'-model binnen de Rabobank van toepassing. De groepsonderdelen vormen de 'first line of defence'en zijn volledig verantwoordelijk voor de dagelijkse risicoacceptatie en integraal risicomanagement en -mitigatie binnen de vastgestelde risk appetite. De risicomanagementfuncties binnen de groepsonderdelen en binnen Group Risk Management vormen samen de 'second line of defence'. De risicomanagementfunctie binnen de groepsonderdelen heeft een rol als adviseur op het gebied van risico's en daagt de 'first line of defence' uit over de wijze van het managen van risico's binnen het groepsonderdeel. Group Risk Management is verantwoordelijk voor het groepsbeeld en het uitdagen van de groepsonderdelen en lokale riskmanagementfuncties over hun risicomanagement. Internal audit op groepsniveau en binnen de groepsonderdelen vormt de 'third line of defence'. Op groepsniveau is de Operational Risk Committee verantwoordelijk voor het vaststellen van het beleid en de kaders. Daarnaast rapporteert Group Risk Management per kwartaal over de ontwikkeling van de operationele risico's op groepsniveau. Binnen de groepsonderdelen zijn risicomanagementcommissies ingesteld die onder andere operationele risico's (inclusief systeemcontinuïteitsrisico's en frauderisico's) van het betreffende onderdeel identificeren, managen en bewaken. Verder zijn er productgoedkeuringscommissies ingesteld op diverse niveaus binnen de bank. Deze commissies fungeren als een extra waarborg voor de kwaliteit van nieuw te introduceren producten en processen, of wijzigingen in bestaande producten en processen, met een focus op zorgplicht. Binnen de groepsonderdelen vindt een Risk Control Self Assessment plaats. Hierbij worden de belangrijkste operationele risico's geïnventariseerd en worden mitigerende maatregelen geïdentificeerd indien risico's buiten de risk appetite vallen. Dit proces wordt gefaciliteerd door Group Risk Management en de resultaten worden op groepsniveau teruggekoppeld aan de Operational Risk Committee. Daarnaast coördineert Group Risk Management jaarlijks scenario analyses met senior managers van de volledige Rabobank Groep, waardoor inzicht wordt verkregen in het risicoprofiel van de groep. EDTF In oktober 2012 presenteerde de Enhanced Disclosure Task Force (EDTF), opgericht door het Financial Stability Board (FSB), zijn aanbevelingen. De aanbevelingen hebben als doel de transparantie van de verslaggeving van banken te vergroten. In het Capital Adequacy en Risk Management Report (Pillar 3-rapport) is een totaaloverzicht opgenomen van de 32 aanbevelingen van het EDTF. Tevens is in dit overzicht een verwijzing opgenomen naar de pagina van het document waarin de aanbeveling wordt behandeld. Dit zijn dit jaarverslag, de Geconsolideerde jaarrekening 2013 of het Pillar 3-rapport 2013. Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 88