Opsplitsing Value at Risk Basispuntgevoeligheid in miljoenen euro's 31-dec-13 Creditspread 1,7 Valuta 0,6 Aandelen 0,7 Rente 3,6 Commodities 0,3 Diversificatie -3,0 Totaal 3,9 Naast de VaR zijn ook andere risico-indicatoren van belang voor het meten van het marktrisico. Zo geeft de basispuntgevoeligheid aan hoe de waarde van posities verandert als de rentecurve, parallel, met 1 basispunt stijgt. De tabel basispuntgevoeligheid geeft deze posities weer per belangrijke valutasoort. in miljoenen euro's 31-dec-13 Euro 0,6 Amerikaanse dollar 1,1 Australische dollar -0,1 Overig -0,1 Totaal 1,5 Het event risk, dat gemeten wordt door de gevoeligheidsanalyses en stresstests, bleef ook in het verslagjaar ruimschoots binnen de daarvoor vastgestelde limiet van 200 miljoen euro. Valutarisico Valutarisico is het risico dat valutakoersveranderingen een negatieve invloed hebben op het resultaat of de waarde van het vermogen. Bij het beheersen van het valutarisico wordt onder scheid gemaakt tussen posities in de handelsboeken en in de bankenboeken. In de handels- boeken is valutarisico een onderdeel van het marktrisico dat net als andere marktrisico's wordt beheerst op basis van VaR en andere limieten. Per 31 december 2013 bedroeg de VaR uit hoofde van valutarisico in de handelsboeken 0,6 (0,8) miljoen euro. In de bankenboeken is alleen sprake van translatierisico voor de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden en voor de niet in euro genoteerde hybride vermogensinstrumenten. Voor het bewaken en beheersen van het translatierisico hanteert de Rabobank Groep een tweesporenbeleid gericht op bescherming van de vermogenspositie. Met de hedgestrategie wordt enerzijds voorzien in het afdekken van de niet-euro netto-investeringen in buitenlandse eenheden en anderzijds in het zo veel mogelijk beschermen van de vermogensratio's tegen effecten van valutakoersbewegingen. Operationeel risico EDTF-aanbeveling 31 en 32 De Rabobank definieert operationeel risico als het risico van verliezen veroorzaakt door ontoe reikende of falende interne processen, mensen en systemen of door externe gebeurtenissen. Bij de beoordeling en behandeling van operationeel risico worden ook mogelijke juridische en reputatierisico's meegenomen. De Rabobank Groep handelt binnen de kaders van de meest geavanceerde Basel li-benadering, de Advanced Measurement Approach, voor het meten en managen van operationele risico's. 86 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 87