Staatsexposure ultimo 2013 - - - - - - - - - - - - Bedragen in miljoenen euro's Land Staats obligaties Staats gegarandeerde obligaties Obligaties uitgegeven door financiële instellingen Totaal Cumulatieve aanpassingen ten laste van winst- en-verliesrekening per 31 december 2013 Griekenland 42 42 8 Ierland 6 42 48 Italië 124 52 176 Portugal Spanje 44 1.390 1.434 6 Totaal 174 42 1.484 1.701 14 Ten aanzien van de Griekse staatsgegarandeerde obligaties en enkele obligaties uitgegeven door banken is op basis van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving geconstateerd dat er sprake is van een bijzondere waardevermindering, en deze posities zijn afgewaardeerd naar de marktwaarde op 31 december 2013. Het resultaatseffect was in 2013 zeer beperkt. Uitgezonderd posities in Nederlandse, Duitse en Franse staatsobligaties, is de exposure uit hoofde van staatsobligaties uitgegeven door andere Europese landen relatief gezien zeer beperkt. Renterisico Onder renterisico wordt het risico verstaan dat het financiële resultaat en/of de economische waarde van de bank, gegeven de balanssamenstelling, negatief wordt beïnvloed door bewegingen in de geld- en kapitaalmarktrentes. Het accepteren van een bepaalde mate van renterisico is een wezenlijk onderdeel van het bankieren en kan een belangrijke bron van resultaat en waardecreatie zijn. Binnen de Rabobank stelt de raad van bestuur de risk appetite vast en de daaruit volgende limieten voor de volgende risicomaatstaven: (1) equity at risk, duration van het eigen vermogen en (2) income at risk, een rentewinstgevoeligheidsanalyse waarbij een geleidelijke rentestijging, respectievelijk daling wordt verondersteld voor de komende twaalf maanden. Het renterisico wordt gemanaged door de Balans en Risico Management Commissie van de Rabobank Groep onder voorzitterschap van de CFRO. Uitvoering van de besluiten van deze commissie vindt plaats door de Centrale Thesaurie, terwijl meting en rapportering plaatsvinden door Group Risk Management. Het renterisico van de Rabobank volgt voornamelijk uit hypotheekverstrekkingen en de verstrekte zakelijke financieringen met een lange rentevastperiode. Deze verstrekkingen worden onder meer gefinancierd door het spaarbedrijf, uit de tegoeden die klanten aanhouden op betaalrekeningen en in rekening-courant en externe professionele funding. Het renterisico bij de Rabobank vindt zijn oorzaak in: 1. looptijdverschillen tussen leningen en toevertrouwde middelen; 2. offerterisico, bij particuliere woninghypotheken krijgt de klant met een offerte het laagste van de twee tarieven: het offertetarief en het tarief bij opname van de geldlening; 3. vervroegd aflossingsrisico, klanten hoeven niet in alle gevallen een vergoedingsrente te betalen; 4. opnamerisico, dit is vooral van toepassing bij credittegoeden van klanten op rekening courant, betaalrekening en spaarrekeningen. 79 Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 80