Voor het belangrijkste deel (1,1 miljard euro) van de commercieel vastgoedportefeuille in het buitenland is ACCBank verantwoordelijk. Deze portefeuille is als run-off te beschouwen. Hoewel de waarde van het vastgoed op de primaire locaties in Ierland enigszins stabiliseert, staat de waarde op de andere locaties nog altijd onder druk. Er zijn in 2013 dan ook aanvul lende dotaties gedaan ad 249 miljoen euro aan de voorzieningen voor deze portefeuille. Ook het komend jaar worden nog aanvullende dotaties verwacht, zij het op een lager niveau dan de afgelopen jaren. Landenrisico Bij het landenrisico wordt onderscheid gemaakt tussen collectief debiteurenrisico en transfer risico. Collectief debiteurenrisico is het risico dat een groot aantal debiteuren in een land niet aan de verplichtingen zal kunnen voldoen vanwege dezelfde oorzaak. Bijvoorbeeld door oorlog, natuurrampen, politieke of sociale onrust, maar ook door overheidsbeleid dat er niet in slaagt macro-economische en financiële stabiliteit te realiseren. Transferrisico betreft de mogelijkheid dat een buitenlandse overheid beperkingen oplegt aan het overmaken van gelden aan buitenlandse crediteuren door debiteuren in het betreffende land. De Rabobank Groep hanteert een landenlimietensysteem ter beheersing van het collectieve debiteurenrisico en het transferrisico. Relevante landen krijgen na zorgvuldig onderzoek een interne landenrisicorating, waarna algemene limieten en transferlimieten worden vastgesteld. De transferlimieten zijn ingesteld op het zogenoemde nettotransferrisico dat gelijk is aan de totale uitzettingen verminderd met de uitzettingen in lokale valuta's, de verkregen garanties en andere dekkingen voor het transferrisico en een aftrek voor verlaagde weging van bepaalde producten. De limieten zijn toegewezen aan de kantoren die zelf verantwoordelijk zijn voorde dagelijkse bewaking van de uitzettingen en die daarover rapporteren aan Group Risk Manage ment. Op het niveau van de Rabobank Groep wordt per kwartaal het uitstaande landenrisico, inclusief het additionele vermogensbeslag voor transferrisico, gerapporteerd aan de Balans en Risico Management Commissie Rabobank Groep en aan de Landenlimietencommissie. Sinds de verhoogde onrust rond de euro wordt het uitstaande landenrisico en daarbinnen het debiteurenrisico op overheden (sovereign risk) van relevante landen op maandbasis gerapporteerd. Bij de berekening van het additionele vermogensbeslag voor transferrisico wordt gebruikgemaakt van speciale Basel ll-parameters, te weten EATE (Exposure atTransfer Event), PIE (Probability ofTransfer Event) en LGTE (Loss Given Transfer Event). Deze berekening vindt plaats op grond van interne richtlijnen en heeft betrekking op alle landen waar sprake is van transferrisico. Op 31 december 2013 heeft de Rabobank Groep een exposure van 174 (202) miljoen euro uit hoofde van staatsobligaties uitgegeven door Ierland, Italië en Spanje. De exposure op obligaties uitgegeven door banken in de genoemde landen betreft voornamelijk Spaanse gedekte obliga ties, waarbij de uitgevende instelling aanvullende zekerheden heeft verstrekt. Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 79