Kosten kredietverliezen naar bedrijfsonderdeel Kosten kredietverliezen in basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille in miljoenen euro's 2013 2012 Binnenlands retailbankbedrijf 1.384 1.329 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf 568 621 Leasing 170 147 Vastgoed 513 237 Overige 8 16 Rabobank Groep 2.643 2.350 in basispunten 2013 2012 Binnenlands retailbankbedrijf 45 44 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf 57 59 Leasing 59 53 Vastgoed 278 124 Rabobank Groep 59 52 Ontwikkelingen vastgoedportefeuille De commercieel vastgoedportefeuille van de Rabobank in Nederland wordt voornamelijk beheerd door FGH Bank en de lokale Rabobanken. Door de huidige marktomstandigheden is de kwaliteit van de kredietportefeuille commercieel vastgoed gedaald. De waarde van vastgoedobjecten daalt, met name van minder courante objecten. In het revisie- en taxatiebeleid en in het bijzonder beheerbeleid, is sprake van een risicogerichte benadering. Als uit deze controle blijkt dat de gehanteerde waarde mogelijk niet meer conform actuele marktwaarde is, wordt tot hertaxatie overgegaan. Waarderingen worden door een onafhankelijke taxateur uitgevoerd. De Rabobank voldoet hiermee aan de aangescherpte vereisten die DNB, gelet op de marktomstandigheden, stelt aan waardering en ouderdom van waarderingen. Binnen de Rabobank Groep wordt de Nederlandse portefeuille commercieel vastgoed met verhoogde aandacht beheerd. Hiertoe is medio 2010 deTask Force Commercieel Vastgoed in het leven geroepen. Deze Task Force rapporteert frequent aan de raad van bestuur omtrent de ontwikkeling van zowel de omvang als de risicograad van de Nederlandse portefeuille en zal ook de komende jaren de ontwikkelingen in de markt en in de portefeuille nauwgezet volgen. Het financierings-, revisie- en taxatiebeleid is de afgelopen jaren aangescherpt. DNB heeft, vanwege de hiervoor beschreven zorgelijke ontwikkelingen in het commercieel vast goed, in 2013 een Asset Quality Review gehouden onder de grootste Nederlandse banken om te beoordelen of ze voldoende kapitaal en voorzieningen aanhouden voor financieringen in deze sector. Bij de Rabobank was nagenoeg de gehele kredietportefeuille commercieel vastgoed in scope. Ook heeft een toets plaatsgevonden op de interne modellen die worden gebruikt om vastte stellen hoeveel kapitaal moet worden aangehouden voor onverwachte verliezen. Geconstateerd is dat de Rabobank voldoende Pillar 1-kapitaal voor deze portefeuille aanhoudt. Ten aanzien van de voorzieningen heeft de Rabobank met name in het tweede halfjaar forse dotaties doorgevoerd als gevolg van de verslechtering van de kwaliteit van de portefeuille. Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 77