Binnen Rabobank International is wereldwijd een met hulp van externe deskundigen ontwikkeld gedrags- en cultuurveranderprogramma uitgerold. Dit programma is gericht op het meer centraal stellen van de klant van de bank en het versterken van de nadruk op integriteit en naleving van regelgeving. Een vergelijkbaar gedrags en cultuurveranderprogramma wordt op dit moment ingevoerd binnen Rabobank Nederland. Rabobank International heeft de activiteiten binnen Global Financial Markets tegen het licht gehouden en zal dit blijven doen met het doel de risico's te beperken, waaronder risico's op het gebied van naleving van regelgeving. In het kader hiervan heeft de bank al belangrijke stappen genomen om, waar nodig, bepaalde productgroepen af te stoten en bepaalde markten te verlaten. De Rabobank heeft ook grote investeringen gedaan en zal dit blijven doen ter versterking van haar activiteiten op het gebied van compliance, risicomanagement en interne audit om specifieke tekortkomingen zoals vastgesteld door autoriteiten aan te pakken. Tot deze inspanningen, waarbij ook externe experts zijn betrokken, behoren een nadruk op het verbeteren van de samenwerking tussen de medewerkers van risicomanagement bij Rabobank Nederland en Rabobank International, een aanzienlijke uitbreiding van het aantal compliancemedewerkers en talrijke structurele verbeteringen van de compliancefunctie van de bank, en een herziening van de auditfunctie waarbij de nadruk ligt op het tijdig en effec tief handelen naar aanleiding van auditbevindingen. De Rabobank heeft ook haar beloningsbeleid aangepast teneinde minder nadruk te leggen op financiële doelstellingen. Stresstesten EDTF-aanbeveling 8 Stresstesten vormen binnen de Rabobank een essentieel onderdeel van het risicomanagement- raamwerk. Bij stresstesten wordt de impact op de Rabobank bepaald van extreme maar plausibele gebeurtenissen. Op basis van de resultaten van de stresstests worden wanneer nodig maatregelen getroffen die in overeenstemming zijn met de risk appetite van de Rabobank. Naast groepsbrede stresstests vinden er tests plaats voor specifieke portefeuilles en risicotypes. In de verschillende scenario's wordt onder meer rekening gehouden met macro-economische factoren, zoals groei, werkloosheid, inflatie, rente, aandelenkoersen en vastgoed prijzen. In 2013 heeft de Rabobank een tweetal groepsbrede stresstests uitgevoerd. In het najaar heeft een stresstest van De Nederlandsche Bank (DNB) plaatsgevonden, waarbij de impact van een aantal externe scenario's op de kapitaal- en liquiditeitspositie van de Rabobank is bepaald. Daarnaast is in het kader van het jaarlijkse Supervisory Review and Evaluation Process (SREP) een groepsbrede stresstest uitgevoerd op basis van door DNB goedgekeurde interne scenario's. In het verslagjaar zijn er specifieke portefeuille stresstests uitgevoerd voor de hypotheken- en vastgoedportefeuille. De scenario's voor de groepsbrede en specifieke stresstests zijn gecon strueerd om onder meer de impact van negatieve economische ontwikkelingen in Europese landen en van ontwikkelingen op de hypotheek- en vastgoedmarkt in Nederland te meten. Wat betreft stresstesten voor specifieke risicotypes worden maandelijks door middel van scenario analyse de mogelijke gevolgen voor de liquiditeit van een breed scala aan stress scenario's gesimuleerd. Hierbij worden niet alleen marktspecifieke scenario's geanalyseerd, maar ook scenario's die specifiek voor de Rabobank van toepassing zijn. Deze scenario's worden ook gecombineerd in een stress-scenario waarin de markt zich negatief ontwikkelt en er bovendien stress optreedt voor de Rabobank-posities. Ook wordt er maandelijks op basis van de door de toezichthouder opgestelde richtlijnen gerapporteerd aan DNB over de groepsbrede liquiditeits positie. De Rabobank voldoet ruimschoots aan de in de interne stress-scenario's gestelde 71 Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 72