Het risk appetite raamwerk van de Rabobank definieert de risicostrategie van de bank. Deze risicostrategie is gericht op continuïteit en is toegespitst op: bescherming van winst en winstgroei; behoud van solide balansverhoudingen; bescherming van de identiteit en de reputatie. Het risk appetite raamwerk identificeert specifieke kwantitatieve en kwalitatieve risicomaatstaven voor specifieke risico's als kredietrisico, balansrisico's (liquiditeit-, rente- en marktrisico) en operationele risico's. Kwantitatieve aspecten Winst en winstgroei Solide balansverhouding Reputatie en identiteit Continuïteit is een basisprincipe voor de Rabobank. De coöperatie streeft ernaar zoveel inkomen te genereren als nodig is om leden en klanten op lange termijn goed te kunnen blijven bedienen. De bereidheid om aanhoudende neerwaartse bewegingen in de winstgevendheid te accepteren is beperkt en er wordt naar gestreefd verliezen die voor onrust zorgen bij stakeholders te vermijden. Solide balansverhoudingen zijn essentieel voor het bedienen van onze klanten. Dit betekent een stabiele fundingbasis, sterke liquiditeitsbuffers en een ruime solvabiliteitspositie. Gezonde fundingstructuur: activa met een lange looptijd worden gefund met langlopende passiva. Deze funding bestaat vooral uit door klanten toevertrouwde middelen. Het resterende tekort wordt gedicht door langetermijn middelen op de professionele kapitaalmarkt. De Rabobank is niet bereid risico's te lopen waarvan redelijkerwijze kan worden aangenomen dat zij haar identiteit of reputatie zullen schaden. De Rabobank wenst in houding en gedrag ervoor te zorgen dat: te allen tijde het fundamentele vertrouwen dat haar stakeholders in haar hebben wordt beschermd; ze niet negatief in het nieuws komt op gebieden die te maken hebben met haar essentiële waarden. Kredietrisico Balansrisico Operationeel risico De Rabobank wenst een voortzetting van het tot op heden gevolgde prudente kredietbeleid en een beheerste groei van de kredietportefeuille die past bij de strategie en het imago van de Rabobank. Dit betekent dat: de kredietportefeuille een laag risicoprofiel behoudt; de kredietportefeuille niet onbeperkt kan groeien; kapitaal en funding selectief moeten worden ingezet. De Rabobank wenst geen materiële verrassingen in het renteresultaat en wil bestand zijn tegen extreme rentescenario's. Early warning Indicatoren worden gebruikt om vroegtijdig veranderingen in de liquiditeitspositie dan wel verstoringen in de marktte herkennen. Het marktrisico heeft betrekking op de handels activiteiten van de Rabobank. Voor deze activiteiten is een uitgebreid stelsel van limieten en trading controls opgezet. Indicatoren en limieten worden gemonitord voor de volgende aspecten: klanten, producten en ondernemerschap; uitvoering, overdracht en procesbeheer; fraude en diefstal; bedrijfsonderbreking en systeem uitval; arbeidsomstandigheden en veiligheid werkplek; beschadiging van materiële goederen; modellering. Een aantal van de maatstaven die op groepsniveau wordt gemeten, gemonitord en gerapporteerd voor stabiele balansverhoudingen, is in de volgende tabel opgenomen. In de operationele aansturing worden meerdere aanvullende indicatoren gebruikt die kunnen verschillen per groepsonderdeel. Riskappetite-maatstaf Doel (2016) Realisatie 31 -dec-2013 Core tier 1-ratio 14,0% 13,5% Tier 1-ratio 17,5% 16,6% Loan-to-depositratio 1,30 1,35 Kapitaalratio (BIS-ratio) >20% 19,8% EDTF-aanbeveling 7 De Rabobank streeft naar een laag risicoprofiel. Hierbij zijn voorspelbare, consistente financiële resultaten en solide balansverhoudingen essentieel. Deze komen onder andere tot uitdrukking in een hoge doelstelling voor de core tier 1 -ratio. Het beschermen van de reputatie vraagt om terughoudendheid en sterke soft controls en vereist soms een eigen koers. Het lage risicoprofiel draagt bij aan een grote stabiliteit van de inkomsten, waarbij grote incidentele verliezen zo veel mogelijk worden uitgesloten. 69 Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 70