durig negatief ontwikkelen van markten een restrisico. Dit risico wordt gemitigeerd door het bijsturen van de marktrisicopositie. Tevens heeft de Rabobank in 2013 actief de risico's van de activiteiten op de financiële markten verder beperkt. Echter een aantal activiteiten op de finan ciële markten blijft noodzakelijk, bijvoorbeeld ten behoeve van het beheer van een liquiditeits buffer, en vervult een essentiële functie binnen de Rabobank. Deze activiteiten ondersteunen niet alleen de klanten van de bank, maar ook de onderdelen van de Rabobank Groep. Onverwachte kredietverliezen De Rabobank houdt rekening met de kosten van mogelijke kredietverliezen bij de verstrekking van kredieten. Tevens worden inschattingen gemaakt gebruik makend van interne modellen, analyses en stresstests voor verliezen in meer onverwachte scenario's, de onverwachte verliezen. Het risico dat resteert, is dat zich een zeer negatief scenario ontvouwd waarin de onverwachte kredietverliezen groter blijken te zijn dan waarmee ingeschat. Dit risico wordt deels gemitigeerd door een goed gediversifieerd businessmodel en prudente verstrekkingsnormen. Het vormen van buffers voor onverwachte kredietverliezen door middel van opbouw van het eigen vermogen en een actief beleid in bijzonder beheer, reduceren bovengenoemd risico verder. Gebrek aan toegang totfundingbronnen De toegang van de Rabobank Groep tot de markt van unsecured funding - ofwel de ongedekte obligatiemarkt - is belangrijk voor de bank en mede afhankelijk van haar creditratings. Een downgrade of de aankondiging van een potentiële downgrade in haar creditratings als gevolg van een verandering in de vooruitzichten voor de financiële sector of de bank zelf, de sovereign- rating, de ratingmethodologie of een andere wijziging, kan de toegang tot bronnen voor alter natieve funding en de concurrentiepositie negatief beïnvloeden. Dit kan leiden tot stijgende fundingkosten of vereisten tot aanvullende zekerheden die een materiële negatieve invloed kunnen hebben op het resultaat van de een bank of financiële instelling. Een ander risico op dit gebied is het opvraagbaarheidsrisico van spaargelden. Spaargelden zijn grotendeels direct opvraagbaar. De Rabobank heeft een zeer ruime liquiditeitsbuffer waarmee bovenstaand risico wordt beperkt. Een restrisico blijft bestaan op het gebied van opvraagbaarheid. Dit kan zich manifesteren door gewijzigde (gepercipieerde) soliditeit van de bank, reputatieschade maar ook door technologische ontwikkelingen. Naast deze specifieke restrisico's in de kern van het bankbedrijf, identificeert de Rabobank in 2013 tevens de volgende risico's voor de bancaire activiteiten: Businessomstandigheden en algemene economische omstandigheden De winstgevendheid van de Rabobank Groep kan negatief worden beïnvloed door een verslechtering van de algemene economische omstandigheden in Nederland en/of wereldwijd. Banken worden nog steeds geconfronteerd met aanhoudende onrust op de financiële markten, onder andere als gevolg van de Europese overheidsschuldencrisis die ontstond in de eerste helft van 2010. Deze onrust heeft aangehouden in 2013. Factoren als rentetarieven, wisselkoersen, inflatie, deflatie, sentiment bij investeerders, de beschikbaarheid en de kosten van kredieten, de liquiditeit van de wereldwijde financiële markten en het niveau en de volatiliteit van aandelen- prijzen kunnen het activiteitsniveau van klanten en de winstgevendheid van de Rabobank Groep wezenlijk beïnvloeden. Ook een aanhoudende economische neergang en aanzienlijk hogere rentetarieven voor klanten kunnen de kredietwaardigheid van de portefeuille van de Rabobank negatief beïnvloeden. Het risico dat een groter aantal klanten niet in staat is hun verplichtingen na te komen neemt dan immers toe. Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 68