Belangrijke risico's en ontwikkelingen EDTF-aanbeveling 3 Er bestaat een sterke wisselwerking tussen gebeurtenissen in de omgeving van de bank en de aanwezige risico's. De risico's staan niet op zich, maar hangen met elkaar samen en kunnen elkaar zelfs versterken. De recente geschiedenis leert dat ook extreme risico's zich kunnen voordoen. De Rabobank heeft een traditie en een cultuur van een prudent risicobeleid, waarbij ze risico- bewust optreedt en zuinig en weloverwogen omspringt met haar schaarse middelen. Deze prudentie wordt gehanteerd bij het nemen van strategische beslissingen en bij de uitvoering ervan. De Rabobank hanteert een risicostrategie die gericht is op continuïteit en de nalevering van wet- en regelgeving. Een belangrijke taak van het risicomanagement binnen de Rabobank is ervoor zorg dragen dat risico's adequaat worden geïdentificeerd, geanalyseerd, gerapporteerd en gemanaged. Daarnaast is risicomanagement verantwoordelijk voor het inrichten van processen om risico's te meten, monitoren en rapporteren en escalatieprocedures vast te stellen. Identificatie van risico's vindt plaats zowel bij het ontwikkelen van de strategie en het bepalen van de risicobereidheid als bij het implementeren van strategische keuzes en reguliere operationele activiteiten. De belangrijkste risico's worden periodiek besproken in de relevante risicocommissies. Jaarlijks worden top-down en bottom-up risicoanalyses en verschillende stresstests uitgevoerd, waarbij integraal naar de verschillende risicocategorieën wordt gekeken. De toprisico's, de veranderingen hierin en de opkomende risico's zijn onderwerp van gesprek in de raad van bestuur en raad van commissarissen. Belangrijke risico's voor de Rabobank Groep Risicoloos bankieren bestaat niet. De Rabobank neemt dagelijks weloverwogen risicobeslissingen bij bijvoorbeeld de kredietverlening, het aangaan van rentecontracten en in haar overige dienstverlening. Om de risico's te beheersen, is er een uitgebreid risico- en controleraamwerk waarmee bewaakt wordt, dat de genomen risico's binnen de risk appetite van de bank vallen en dat het rendement in verhouding is met het risico. Belangrijke risico's voor de bank zijn: rente-, markt-, krediet- liquiditeitrisico's. In dit hoofdstuk worden per risicocategorie de limieten, de gelopen risico's in 2013 en het beheermechanisme aangeven. Er blijven echter nog fundamentele restrisico's over te weten: Het risico van langdurig uitzonderlijke renteontwikkelingen De renterisico's van de bank worden beheerst door het vaststellen van limieten op mogelijk verlies van inkomen of waardeverandering in het eigen vermogen bij een renteschok. Echter, bij een langdurige extreem lage dan wel hoge rentestand levert dit risico's op voor het financiële systeem en dus ook voor Rabobank. Met behulp van stresstests en scenario-analyses worden de potentiële gevolgen voor de bank in kaart gebracht, de maatregelen onderzocht en waar mogelijk een contingency plan opgesteld. Momenteel bevindt de Rabobank zich in een economische omgeving met een historisch lage rentestand. De Rabobank heeft ervoor gekozen de impact van een mogelijke majeure rentestijging te mitigeren door een substantieel deel van haar renterisico te reduceren. Het restrisico bestaat uit een langdurig lage rentestand in combinatie met een relatief laag renterisico, waardoor de rentabiliteit van de Rabobank onder druk komt, dat voornamelijk wordt veroorzaakt door de impact van dit restrisico op het rentebedrijf. Daarnaast is een lage rente in zijn algemeenheid nadelig voor de winstgevendheid van het rentebedrijf. Het risico van langdurig uitzonderlijke marktontwikkelingen De Rabobank is blootgesteld aan marktrisico. Deze risico's worden dagelijks gemonitord en zijn strak gelimiteerd. Het Value at Risk-model geeft op basis van historische schommelingen een risicomaatstaf van de mogelijke verliezen. Ondanks het feit dat rekening wordt gehouden met zeer extreme schokken en de onzekerheden omtrent de historische verliezen, blijft het lang- 66 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 67