Hoge kredietwaardigheid risicomanagement gematigd risicoprofiel. Dit komt onder andere tot uitdrukking in de ruime liguiditeitspositie en de sterke vermogenspositie. In het verslagjaar werd voor 20 miljard euro aan langetermijnfunding aangetrokken. Daarnaast groeiden de spaarmiddelen. In combinatie met de daling in de krediet verlening en de afbouw van korte middelen is de afhankelijkheid van wholesalefunding verder afgebouwd. Ondanks deze sterke positie blijft de Rabobank Groep gevoelig voor de gevolgen van de huidige economische situatie. Als gevolg van de economische ontwikkelingen verslechterde het risicoprofiel van het binnenlandse gedeelte van de kredietportefeuille van de Rabobank Groep opnieuw. De kosten kredietverliezen kwamen uit op 59 basispunten van de gemiddelde private kredietportefeuille. Algemeen www.rabobank.com/investorrelations De Rabobank Groep voert een prudent risicobeleid, dat gericht is op een Introductie Risicomanagement is voor een bancaire instelling een belangrijke kerncompetentie en -functie. Zo ook voor de Rabobank Groep. Dit hoofdstuk gaat in op de uitgangspunten van het risico management en de organisatie ervan. Stilgestaan wordt bij de risicostrategie en de risk appetite en de belangrijke risico's voor de Rabobank Groep. Vervolgens komen de specifieke risico's aan de orde waarmee de Rabobank Groep te maken heeft: kredietrisico, landenrisico, renterisico, liquiditeitsrisico, marktrisico, valutarisico en operationeel risico, waaronder reputatie- en fraude risico. Daarnaast is de Rabobank Groep blootgesteld aan andere risico's die de winst en het eigen vermogen sterk kunnen beïnvloeden, zoals de bancaire omgeving, de algemene economische omstandigheden, overheidsbeleid en regelgeving. Voor de organisatie en control van de Rabobank Groep zijn zowel de bank zelf als door De Nederlandsche Bank (DNB) eisen geformuleerd. Krachtens de Wet op het financieel toezicht en de daarop gebaseerde lagere wetgeving en regels van de toezichthouders (DNB en de Autoriteit Financiële Markten (AFM)) worden eisen gesteld aan de organisatie en control van de Rabobank Groep. Deze wettelijke regels en de regels van de toezichthouders vormen voor de Rabobank Groep het kader voor de inrichting van de organisatie en control van de activiteiten. In 2013 is veel aandacht besteed aan de gevolgen van toekomstige regelgeving, zoals het Europese Single Supervisory Mecha nism en Recovery Resolution. Die gevolgen zullen ook in 2014 de nodige aandacht krijgen. Uitgangspunten risicomanagement EDTF-aanbeveling 6 Om de risico's te beheersen, kent de Rabobank Groep een uitgebreid stelsel van limieten en controlemechanismen. De primaire doelstelling van risicomanagement is het beschermen van de financiële soliditeit en de reputatie van de Rabobank Groep. De volgende uitgangspunten verankeren het risicobeleid binnen de Rabobank Groep. Bescherming van de financiële soliditeit: risico's dienen te worden beheerst om de impact van ongewenste potentiële ontwikkelingen op zowel het vermogen als het resultaat te beperken. De bereidheid om risico te nemen moet in verhouding staan tot het aanwezige 64 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 65