markten en benzinestations, die beltegoed verkopen en financiële diensten aanbieden via de mobiele telefoon van de klant. NMB-klanten hebben nu via deze agenten, die vaak dichterbij gelegen zijn dan een bankkantoor, ook toegang tot hun NMB-rekening. Sicredi, de partnerbank van Rabo Development in Brazilië, is een coöperatieve bank die een belangrijke rol vervult bij het verlenen van financiële diensten aan mensen in de meer afgelegen gebieden. In meer dan 200 steden in Brazilië is Sicredi nog de enige bank waar mensen terecht kunnen. Alleen al in die steden heeft de bank 250.000 klantleden. Partnerbank Banco Regional is door Euromoney aangewezen als 'Best Bank of Paraguay 2013'. De persoonlijke klantbenadering van de bank en de uitgebreide kennis van de agrarische sector zijn doorslaggevend geweest voor het succes van de bank. Advisering aan andere financiële instellingen De activiteiten van Rabo Development zijn niet alleen gericht op partnerbanken. Door middel van specifieke projecten wordt ook kennis en ervaring overgedragen aan andere financiële instellingen. Een van de grootste projecten in dit kader loopt in India. De doelstelling van dit project, dat gestart is in 2012, is om het coöperatieve banksysteem in de staat Andhra Pradesh te verstevigen, waardoor klanten beter kunnen worden bediend en de bank zelf haar financiële positie verbetert. In 2013 heeft Rabo Development ook in China aan diverse projecten gewerkt. Eén van deze projecten betrof het leveren van technische assistentie aan Longjiang Bank en was gericht op het financieren van boeren en op het vergroten van het bereik van de bank door het gebruik van virtuele kanalen. In Peru heeft Rabo Development bijgedragen aan de opzet van een vijf jarig strategisch plan voor Agrobanco. Agrobanco wil transformeren van een bank die zich richt op het financieren van de agrarische sector naar een universele bank die zich richt op de gehele plattelandsbevolking. Het verstevigen van de agrarische waardeketens Rabo Development richt een groot deel van haar activiteiten op het verduurzamen van waarde ketens in de agrarische sector. Dit gebeurt op drie manieren: (I) het verstevigen van lokale coöperaties, (II) ondersteuning van agrarische afdelingen van banken in ontwikkelingslanden en (lil) advisering van agrarische ondernemingen op het gebied van 'ketenfinanciering'. Plet is het meest effectief als deze drie samenkomen, zoals in Rwanda, waar Rabo Development - ondersteund door Rabobank Foundation - de lokale rijstcoöperaties heeft versterkt, partnerbank BPR heeft geholpen met de ontwikkeling van een financieringsconcept voor rijstcoöperaties en een Australische agribusiness onderneming, als afnemer, geholpen heeft met de financiering van de rijstvoorraden. Met partnerbanken wordt niet alleen gewerkt op het agrivlak; er is bijvoorbeeld een samen werkingsverband met Chase Bank in Kenia opgestart in landbouwfinanciering en in Ethiopië wordt gewerkt aan de verbetering van financiering in de koffiesector. Nigeria is interessant omdat het de grootste en snelst groeiende bevolking van Afrika heeft. De VN verwacht namelijk dat er in 2050 meer mensen in Nigeria wonen dan in de Verenigde Staten. Dit zet een enorme druk op de landbouw om de productiviteit te verhogen. Rabo Development werkt samen met Bank of Agriculture (BoA) aan een verbetering van de landbouwfinanciering. Parallel aan dit traject helpt Rabo Development de Wereldbank met de ontwikkeling van een garantiefonds in Nigeria dat specifiek gericht zal zijn op de landbouwsector. Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 61