Partnerbanken in ontwikkelingslanden Rabo Development heeft sinds 2005 een netwerk opgebouwd van partnerbanken die financiële diensten verlenen aan een grote hoeveelheid klanten. Deze banken hebben een duidelijke focus op klanten in plattelandsgebieden, waar het overgrote gedeelte van de mensen nog steeds enorme barrières ervaart als het gaat om financiële dienstverlening. De banken zijn ook goed ingericht voor het financieren van de agrarische sector. Ze bedienen zowel particulieren als het midden- en kleinbedrijf en boeren. Rabo Development biedt deze banken drie vormen van ondersteuning: kapitaal, invulling van managementposities en technische assistentie. Het kapitaal dat wordt bijgedragen, benadrukt de langetermijnverbintenis die wordt aangegaan met de partnerbank en stelt de bank in staat om haar activiteiten uit te breiden en te versterken. Rabo Development blijft wel in alle gevallen minderheidsaandeelhouder en stelt zich in die hoedanigheid ook op als betrokken bestuurslid in plaats van als aandeelhouder met een meer derheid in zeggenschap. De partnerbanken worden gezien als lokale banken in het land zelf. De invulling van managementposities binnen de bank en het leveren van technische assistentie zijn erop gericht om kennis en ervaring te delen met de partnerbank. Dit kan zijn op het gebied van bijvoorbeeld IT, risico's, bestuur of producten. Op deze wijze wil Rabo Development de banken ondersteunen in het proces om leidende, duurzame lokale retailbanken te worden, die voor een relatief groot gedeelte gericht zijn op particuliere klanten en boeren buiten de steden. Aan het begin van 2013 had Rabo Development zeven partnerschappen met banken in Tanzania, China, Zambia, Mozambique, Paraguay, Rwanda en Brazilië. In 2013 is daar een achtste partnerbank aan toegevoegd, namelijk DFCU Bank in Oeganda. DFCU Bank is de zesde grote bank in het land en is vooral gericht op het midden- en kleinbedrijf. De strategie voor de komende jaren zal zijn gericht op de uitbreiding van de dienstverlening voor particulieren. Daarnaast zullen de professionaliteit en de capaciteit van de agribusinessafdeling worden verstevigd. Een vijfjarig technisch assistentieprogramma is opgesteld, waarbij ook de Nederlandse ambassade in Oeganda als belanghebbende betrokken is om de bank te ondersteunen in haar ontwikkeling. Rabo Development streeft ernaar om de samenwerking op te zoeken met lokale overheden, niet-gouvernementele organisaties en de Nederlandse overheid. Bank Land Belang Kantoren Medewerkers Klanten (x1.000) National Microfïnance Bank Tanzania 35 152 2.860 1.481 United Rural Cooperative Bank of Hangzhou China 9 144 2.146 1.906 Zambia National Commercial Bank Zambia 46 64 1.643 619 BancoTerra Mozambique 45 9 157 37 Banco Regional Paraguay 40 38 711 76 Banque Populaire du Rwanda Rwanda 35 191 1.450 285 Banco Cooperativo Sicredi* Brazilië 19 1.249 16.258 2.502 Development Finance Company of Uganda Oeganda 28 32 665 133 Totaal 1.879 25.890 7.039 De getallen van Banco Cooperativo Sicredi National Microfïnance Bank (NMB) in Tanzania, waarmee Rabo Development in 2005 een zijn gebaseerd op de totale coöperatieve partnerschap is aangegaan, is onder andere zeer succesvol in het aanbieden van financiële organisatie. dienstverlening aan particulieren. In 2013 heeft de bank een nieuw type rekening geïntroduceerd, dat veel van de obstakels wegneemt waar klanten tegenaan lopen als ze een rekening willen openen. Daarnaast werkt NMB nu samen met Vodacom, zodat klanten ook kunnen bankieren via Vodacom's 40.000 M-Pesa agenten. Dit zijn kleine winkels, maar ook bijvoorbeeld super- 59 Internationaal: leidende food- en agribank

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 60