Leidende rol in de wereldwijde food- en agrisector In het strategisch kader 2016 kent de Rabobank twee pijlers: naast het marktleiderschap in Nederland, beoogt Rabobank internationaal de leidende bank in food en agri te zijn. Dit betekent het bedienen van de gehele waardeketen: van boeren, tuinders en hun toeleveranciers, tot en met verwerkende industrieën en foodretailers. Van de kredietportefeuille van het wholesale- en internationale rural- en retailbankbedrijf bedraagt het aandeel food en agri ongeveer 54%. De komende decennia verwacht de Rabobank een verdere groei van de food- en agrisector. Deze groei wordt gedreven door de groei van de wereldbevolking van de huidige 7 miljard mensen naar 9 miljard mensen in 2050. Om de groeiende wereldbevolking te voorzien van voedsel moet de productie omhoog. De Rabobank is aanwezig in de belangrijkste voedsel- producerende landen ter wereld zoals Nederland, Brazilië, Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. Naast kredietverlening houdt de Rabobank zich ook bezig met het delen van sectorkennis en overige financiële diensten. Daarnaast zijn Rabo Development en Rabobank Foundation actief in regio's waar de voedselproductie zich nog sterk moet ontwikkelen, zoals in delen van Afrika. De sterke food- en agrifocus is ook zichtbaar in de klantbasis van Wholesale Clients International waar de core food- en agriportefeuille verder is toegenomen tot 96% (92%) van de portefeuille. De toename van het aandeel food en agri is eveneens zichtbaar in de portefeuilles van Acquisition Finance 75% (70%) en Global Client Solutions 87% (85%). In 2013 werd overgegaan tot de afbouw van de activiteiten van ACCBank (Ierland), de verkoop van Bank BGZ (Polen) en vermindering van het aandelenbelang in Finterra (Mexico). Daarentegen wordt de aanwezigheid van de Rabobank in Turkije uitgebreid door een 'representative office' te vervangen door een dochtermaatschappij. Internationaal wholesalebanking De Rabobank is internationaal een prominente financiële dienstverlener voor food- en agri- bedrijven. Met een duidelijke visie op de toekomst van de sector voert de Rabobank de strategische dialoog met de top van internationaal opererende food- en agribedrijven. Via een uitgebreid netwerk wordt de specialistische kennis van de voedselketens gedeeld. De klanten van Wholesale Clients International en Trade Commodity Finance worden bediend door Client Service Teams, die bestaan uit een relatiebeheerder, een productspecialist, een specialist op het gebied van food- en agriresearch (FAR-specialist) en, indien van toepassing, een adviseur van Mergers Acquisitions. Op deze manier wordt specifieke kennis van de markt, de sector, de producten en de klant gedeeld en kan de klant optimaal worden bediend. De internationale klantportefeuille is, door groei in bepaalde sectoren en regio's in de afgelopen jaren, steeds meer veranderd in een food- en agriportefeuille. De omvang van de kredietverlening aan het internationale wholesalebankbedrijf daalde, mede door de waardedaling van diverse buiten landse valuta, in 2013 met 10% tot 48,9 (54,1) miljard euro. Internationaal rural- en retailbankbedrijf Het internationale rural- en retailbankbedrijf richt zich, buiten Nederland, op de financiering van agrarische ondernemers en op 'community banking'. Het bereikte akkoord over de verkoop van Bank BGZ zorgde voor een daling van de kredietportefeuille met 6,3 miljard euro. Daarnaast droeg de appreciatie van de euro ten opzichte van diverse valuta bij aan de daling van krediet verlening binnen het rural- en retailbankbedrijf met 19% tot 31,1 (38,6) miljard euro; in lokale valuta en exclusief de daling door Bank BGZ was in deze kernactiviteit van Rabobank International overigens sprake van een groei van de kredietverlening. Een groot deel van deze rural- en retailkredieten is verleend aan klanten in Australië en Nieuw-Zeeland, waar de Rabobank al Internationaal: leidende food- en agribank

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 56