Verdeling inkomsten wholesalebankbedrijf Strategie Rabobank International Eind 2013 is besloten om Rabobank Nederland en Rabobank International geïntegreerd aan te sturen. De Rabobank wil als één bank opereren in binnen- en buitenland. Daarom zal Rabobank International niet langer als apart bestuurd bedrijfsonderdeel blijven bestaan, maar een integraal onderdeel gaan vormen van Rabobank Nederland. In lijn met deze maatregel komt er een nieuwe top structuur voor de Rabobank Groep. In de nieuwe structuur zullen stafdiensten en afdelingen van Rabobank International en Rabobank Nederland worden samengevoegd. In 2014 wordt deze structuur nader uitgewerkt. De strategie van Rabobank International is ongewijzigd. Voor het internationale wholesalebankbedrijf blijven het versterken van marktleiderschap in Nederland en het spelen van een leidende rol in de internationale food- en agrisector de belangrijkste doelstellingen. Daarnaast wordt gestuurd op synergie tussen businesslines. Het rural- en retail- bankbedrijf kenmerkt zich door de strikte food- en agrifocus; uitgangspunt voor de ruralbanken is dat de portefeuille voor minstens 95% uit food en agri bestaat; voor de retailbanken ligt deze doelstelling op 40-50% van de portefeuille. Om voor de betreffende producten een optimale kostprijs en kwaliteitsstandaard te garanderen is een bepaalde schaalgrootte nodig. Daarom wordt specialistische kennis voor een bredere klantgroep ingezet. Marktleiderschap in Nederland In Nederland richt Rabobank International zich op alle marktsectoren en is ze een brede dienst verlener die zich ten doel stelt om de Nederlandse zakelijke markt zo goed en zo dichtbij mogelijk te bedienen. Klanten met een omzet tot 250 miljoen euro worden door lokale Rabobanken bediend, waarbij ondersteuning beschikbaar is van de regioteams van het Rabobank International Grootbedrijf. Klanten met een omzet boven 250 miljoen euro worden centraal door Rabobank International bediend. De betreffende afdeling Large Corporates is ingedeeld in clusters van klanten die in eenzelfde sector actief zijn. Klanten worden bediend door Client Service Teams, een hechte samenwerking rondom de klant die bestaat uit een relatiebeheerder, productspecialisten, een kennisspecialist en, indien van toepassing, een adviseur van Mergers Acquisitions. Rabobank International onderscheidt zich daarbij van concurrenten door een diepgaande sectorkennis. In 2013 bestendigde Rabobank International haar positie als marktleider in het zakelijke segment. De Rabobank speelde een leidende rol bij diverse grote transacties in Nederland, zoals overnames, financieringen en herstructureringen. Zo adviseerde Rabobank International diverse Nederlandse multinationals bij grote transacties, zoals het public-to-privateproces van D.E. Master Blenders 1753, de aandelenemissie van Imtech en de overname van Dockwise door Boskalis. Daarnaast werd in 2013 de overgang van de wholesaleklanten van Friesland Bank naar Rabobank International afgerond. Rabobank International speelt ook een belangrijke ondersteunende rol in de bediening van zakelijke klanten door lokale Rabobanken. De producten en diensten die deze klanten afnemen, worden deels lokaal aangeboden en deels door Rabobank International beschikbaar gesteld. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om risicomanagementproducten (zoals valutaderivaten) en kapitaalmarktproducten (zoals emissies van aandelen en obligaties). Voor fusies en overnames kunnen klanten van lokale Rabobanken gebruikmaken van de diensten van Rembrandt Fusies en Overnames. per aandachtsgebied, in Leidende rol wereldwijde food- en agrisector Marktleiderschap in Nederland Specialistische kennis en schaalvoordelen 54 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 55