Rinus Minderhoud, voorzitter raad van bestuur Rabobank Nederland Dankzij de structurele verbetering van de verhandelbaarheid van de Rabobank Certificaten is de aantrekkelijkheid ervan duidelijk verhoogd en daarmee is ook de kapitaalpositie van de Rabobank gediend. Duurzaamheid raakt steeds meer verweven in de activiteiten van de Rabobank. In de nieuwe duurzaamheidsstrategie richt de Rabobank zich op het versnellen van de verduurzaming van de wereldwijde landbouw en voedselvoorziening. Ook het versterken van de vitaliteit van gemeenschappen en het economische succes van haar klanten is een belangrijk doel. De Rabobank streeft daarbij naar een top 3-positie in de mondiale duurzaamheidsrating van de grootste financiële dienstverleners in 2020. Voor de verantwoording over onze duurzaamheidsactiviteiten in 2013 wordt verwezen naar het speciaal daarvoor opgestelde duurzaamheidsverslag. Belangrijkste ontwikkelingen in 2013 Het binnenlands retailbankbedrijf had door een afnemende vraag te maken met een lichte daling in de kredietportefeuille van private klanten en een dalend marktaandeel in de Nederlandse hypotheekmarkt. Naast het geringe aantal transacties op de woningmarkt zagen we dat klanten extra hebben afgelost op hun hypotheek. Door Obvion en de Rabobank zijn online-applicaties ontwikkeld waarbij de klant inzage kan krijgen in zijn hypotheekdossier of gegevens kan vullen in zijn dossier. Klanten ontdekken steeds meer het gemak van virtuele dienstverlening, inclusief het mobiel bankieren. Particuliere klanten gebruiken mobiel bankieren dagelijks, zakelijke klanten zelfs diverse keren per dag. Klanten hebben daardoor beter inzicht in hun financiële positie. In Leiden is samen met de andere grootbanken een proef gestart voor contactloos betalen met de mobiele telefoon in de winkel. Mede op basis van deze pilot wordt mobiel bankieren in 2014 landelijk geïntroduceerd. Deze ontwikkelingen gaan steeds sneller en het betekent dat we aan de uitwerking van onze strategie Visie 2016 onverminderd prioriteit geven. De toevertrouwde middelen daalden tot 329 miljard euro en de spaargelden van particulieren namen toe tot 152 miljard euro. Het gure economische klimaat weerspiegelde zich ook in de kredietverlening aan Nederlandse MKB-bedrijven. Bij een gelijkblijvend marktaandeel liep het aantal kredietaanvragen terug. In bepaalde sectoren hebben onze klanten het extra zwaar. Onze klanten hadden daarnaast te maken met de migratie naar SEPA, die op initiatief van de Europese commissie voor alle banken in Europa een topprioriteit had in 2013. In 2012 zijn de activiteiten van de Friesland Bank samengevoegd met de Rabobank Groep. Klanten van Friesland Bank kunnen sinds 2013 terecht bij de kantoren van de lokale Rabobanken en Rabobank International. 3 Bericht van de voorzitter

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 4