Marktaandeel food en agri In oktober presenteerde de Rabobank haar jaarlijkse visie en bijbehorende sectorprognoses voor het MKB. Vernieuwing door samenwerking vormt de kern van de MKB-visie voor 2014. In deze visie concludeert de Rabobank dat het iets beter gaat met de economie, maar dat groei nog steeds niet vanzelfsprekend is. De sectorprognoses geven ondernemers een blik op het komende jaar, met uitgebreide voorspellingen voor alle sectoren, zodat zij die in hun plannen kunnen meenemen. Daarnaast introduceerde Sectormanagement de Rabo Kennis App. Zowel voor klanten als voor medewerkers is alle Rabobank-(branche)kennis nu met één druk op de knop ook beschikbaar op smartphones en tabiets. De app is bewust zo ontwikkeld dat later ook andere (kennis)afdelingen kunnen aansluiten. Inmiddels is op deze wijze ook de kennis beschikbaar van Kennis en Economisch Onderzoek, Sectormanagement Food en Agri en International Services. Food en agri Partner food en agri door duurzaam marktleiderschap Het accent dat de Rabobank legt op food en agri in Nederland is terug te zien in het hoge marktaandeel: in 2013 kwam het markt aandeel uit op 85% (85%). De Rabobank is op een aantal duurzaam heidsdossiers in overleg met partners in de keten, te weten: eerlijke arbeid, mineralen management en duurzame energie. Zo heeft mede door de samenwerking van de Rabobank met de stichting Fair Produce het certificaat voor eerlijke arbeid in de champignon sector een stevige plaats veroverd. Ook in andere sectoren worden de mogelijkheden nu verkend. In de veehouderij heeft de Rabobank zich ingespannen om tot extra stappen te komen in het mineralen dossier. De Rabobank werkt intensief samen met de sectororganisaties en overheden en het onderwerp staat scherp op de agenda. Daarnaast heeft de Rabobank zich sterk gemaakt voor de oprichting van een mest verwerkingsfonds. Dit fonds ondersteunt investeringsinitiatieven met risicodragend kapitaal. Om de duurzaamheid van individuele klanten te stimuleren zijn twee pilot projecten gestart waarin aan de hand van een duurzaamheidsscan verbeterplannen met de ondernemer worden doorgesproken. De kredietverlening van het binnenlands retailbankbedrijf aan de food- en agri- sector kwam in 2013 uit op 29,1 (29,8) miljard euro. De kredietverlening aan de food- en agri- sector beslaat 10% (10%) van de totale kredietportefeuille van het binnenlands retailbankbedrijf. Met name de melkveehouderij en de akkerbouw kunnen terugkijken op een prima jaar 2013. U kunt hier meer over lezen in het duurzaamheidsverslag. Betalen Mobiel bankieren opnieuw sterk gegroeid In 2013 is het aantal klanten dat actief mobiel bankiert bij de Rabobank opnieuw sterk toegenomen tot 1,8 miljoen per eind 2013. Particuliere klanten gebruiken mobiel bankieren dagelijks, zakelijke klanten zelfs diverse keren per dag. Klanten hebben hierdoor beter inzicht in hun financiële positie. Mobiel bankieren is zo een van de belangrijkste contactmomenten met de klant. Medio 2013 hebben ABN AMRO, ING en de Rabobank in beiden een proef gestart met mobiel betalen. Hiermee is het contactloos betalen met de mobiele telefoon in de winkel beproefd. Reacties van klanten en ondernemers zijn voor het grootste deel positief. Vooral het gemak en de snelheid van betalen worden gewaardeerd. Mede op basis van deze pilot wordt mobiel betalen in 2014 landelijk geïntroduceerd. in 100 80 60 40 20 46 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 47