Marktaandeel HID De klanttevredenheid over Obvion is goed en wordt gemeten aan de hand van de net promotor score (NPS): de NPS1 (aanbevolen versus niet aanbevolen) is op dit moment +48 en de NPS2 (tevreden versus niet tevreden) +31 In een pilot heeft uitzendorganisatie Randstad in samenwerking met Obvion en Vereniging Eigen Huis de Perspectiefverklaring ontwikkeld. Deze verklaring heeft als doel een hypotheek in de toekomst toegankelijk te maken voor medewerkers met een flexibel contract. Hypotheekdossier De Rabobank introduceerde in januari 2013 het Rabobank Hypotheekdossier; een online applicatie waarmee de klant zelf zijn hypotheekdossier kan vullen en raadplegen. De klant vult zijn salaris en andere gegevens in en de applicatie rekent onder andere uit wat hij maximaal kan lenen en wat de maandlasten zullen zijn. Ook kan de klant ervoor kiezen het hypotheek dossier samen met de adviseur te vullen en bovendien kan de klant voorafgaand aan het adviesgesprek relevante documenten uploaden. Dankzij een gevuld hypotheekdossier is de hypotheekadviseur goed op de hoogte van de situatie van de klant en kan hij sneller tot een passend advies komen. Daarnaast kunnen hierdoor de kosten van het hypotheekadvies dalen. De Rabobank hanteert een basistarief voor hypotheekadvies, maar als de klant het gesprek zelf voorbereidt ontvangt hij een korting. Het Rabobank Hypotheekdossier sluit aan op de virtualiseringsslag die de lokale Rabobanken maken in het kader van Visie 2016 en is gericht op verbetering van de klantbediening en een efficiënter bedrijfsproces. Geen boeterente bij aflossen met schenking Op Prinsjesdag maakte het Nederlandse kabinet bekend dat schenkingen tot 100.000 euro belastingvrij mogen geschieden, wanneer de ontvanger de schenking gebruikt voor hypotheek aflossing van de eigen woning. De lokale Rabobanken en Obvion hebben in lijn hiermee besloten dat klanten die gebruikmaken van deze regeling geen boeterente hoeven te betalen. De maatregel geldt tot 1 januari 2015. Handel, industrie en dienstverlening Marktaandeel stijgt marginaal, kredietverlening loopt terug Nederlandse ondernemingen die actief zijn in het midden- en kleinbedrijf maakten in 2013 een moeilijke tijd door. In 2013 daalde de particuliere consumptie ten opzichte van 2012. Door dit lage bestedingsniveau hebben veel ondernemers het zwaar en worden investeringen uitgesteld of beperkt tot vervangingsinvesteringen. Dit is terug te zien in de ontwikkeling van de kredietverlening. In 2013 is de kredietverlening van het binnenlands retailbankbedrijf aan de HID-sector teruggelopen tot 63,0 (64,4) miljard euro. Het marktaandeel in de handel, industrie en dienstverlening groeide in 2013 tot 44 (43%). Niet alleen is een daling van het aantal kredietaanvragen zichtbaar, ook ziet de Rabobank de risico's toenemen van met name de kredietverlening aan sectoren die in zwaar weer zitten. Hierdoor is het voor de bank niet altijd mogelijk om de binnenkomende kredietaanvragen in te willigen. Daarnaast is de prijs van krediet toegenomen doordat banken hogere buffers moeten aanhouden door de strengere eisen onder Basel. De Rabobank spant zich in om met speciale financiële producten (zoals het RaboStimuleringskapitaal) de klanten binnen de probleem segmenten toch te kunnen helpen bij het realiseren van hun plannen waar dat verantwoord is. Een groeiend aantal klanten kiest ervoor om zich vanuit diverse bronnen te laten financieren. Een relatief nieuwe financieringsvorm is crowdfunding, al dan niet in combinatie met een bancaire financiering. Hierdoor is de klant qua financiering minder afhankelijk van de bank. 2009 20 0 20 20 2 2013 45 Brede dienstverlening in Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 46