Marktaandeel hypotheken Woninghypotheken De woningmarkt In 2013 waren bestaande koopwoningen gemiddeld 6,4% goed koper dan een jaar eerder. Toch zijn de eerste bescheiden tekenen van herstel op de Nederlandse woningmarkt waarneembaar. In de tweede helft van 2013 is het aantal verkochte woningen gestegen ten opzichte van dezelfde periode in 2012 en is de gemiddelde prijs van bestaande koopwoningen nagenoeg stabiel gebleven. De duidelijkheid over de woningmarkthervormingen en de rela tieve beleidsrust hebben bijgedragen aan het vertrouwen in en het herstel van de woningmarkt. De Nederlandse economie komt geleidelijk uit het dal en het herstel op de woningmarkt lijkt door te zetten. De verwachting is dat de gemiddelde woningprijs in 2014 zal stabiliseren. De betaalbaarheid is door de jarenlange prijsdaling verbeterd, waardoor het voor starters aantrekkelijker is om een woning te kopen. Ook kan er gegeven de relatief lage prijzen doorstroming ontstaan vanuit de groep huishoudens zonder restschuld. Voor potentiële doorstromers in de koopsector, waarbij de waarde van de woning lager is dan de hypotheek die er op rust, kan de latente restschuld het moeilijk maken om te verhuizen. Hypotheekportefeuille Het marktaandeel van de Rabobank Groep op de Nederlandse hypotheekmarkt lag in 2013 met 26,0% (31,1 van de nieuwe hypotheekproductie beduidend lager dan in voorgaande jaren. Het marktaandeel van de lokale Rabobanken daalde tot 19,2% (22,8%), dat van Obvion daalde tot 6,6% (7,8%), en Friesland Bank droeg 0,2% (0,5%) bij aan het totale marktaandeel van de Rabobank Groep. In 2013 zijn marktpartijen, met name verzekeraars, die tijdelijk lage rentetarieven aanbieden in marktaandeel gegroeid. De Rabobank hecht er waarde aan dat een tarief passend is. Uiteraard wil de Rabobank concurrerend zijn in de markt, maar het is haar overtuiging dat het bij een hypotheek niet alleen draait om de rente. Er komt meer bij kijken, zoals een kwalitatief goed advies dat rekening houdt met betaalbaarheid op dit moment en in de toekomst. En een product dat voldoende flexibiliteit biedt. Door het lage aantal transacties op de woningmarkt en extra aflossingen op bestaande hypotheken is de hypotheekportefeuille van de Rabobank Groep in 2013 gekrompen tot 209,1 (209,6) miljard euro. Door de restschuldproblematiek hebben klanten afgelost om hun hypotheek bedrag meer in verhouding te krijgen met de waarde van de woning. De extra aflossingen op woninghypotheken waren met 3,6 miljard euro ruim 1,3 miljard euro hoger dan in 2012. Van de hypotheekportefeuille bestaat 20% (19%) uit financieringen met Nationale Hypotheek Garantie (NHG). De omvang van de NHG-portefeuille is in 2013 met 2,8 miljard euro gegroeid onder invloed van de ruimere NHG-acceptatiegrenzen. De NHG-acceptatiegrens zal de komende jaren worden verlaagd, waardoor de groei van de NHG-portefeuille zal afvlakken. Het aandeel van klanten met een volledig aflossingsvrije financiering in de hypotheek portefeuille daalt sinds 2011 als gevolg van de in 2011 gewijzigde Gedragscode Hypothecaire Financieringen (GHF). In 2013 versnelde deze daling door de herziening fiscale behandeling van de eigen woning die op 1 januari 2013 is ingegaan, en door de verlengde overgangstermijn voor de omzetting van hypotheken. Eind 2013 bedroeg het aandeel van klanten met een volledig aflossingsvrije financiering 25% (26%) van de hypotheekportefeuille. in 30 2009 2010 2011 42 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 43