Bericht van de voorzitter De Rabobank heeft een zeer bewogen jaar achter de rug. Een jaar onder moeilijke economische omstandigheden en bovenal gedomineerd door de uitkomst van de schikkingen in het Libor-dossier, die de Rabobank is overeen gekomen met de (internationale) toezichthouders, die leidden tot een betaling van in totaal 774 miljoen euro. Het ontoelaatbare gedrag van een kleine groep medewerkers van onze bank heeft zeer grote gevolgen gehad. Onze klanten, leden, medewerkers en andere stakeholders hadden dit nimmer van de Rabobank verwacht, het past gewoon niet bij de Rabobank. Ik heb dan ook alle begrip voor de verontwaardiging die dit zowel binnen onze organisatie als daarbuiten heeft opgeroepen. Het is ons niet in de koude kleren gaan zitten. Namens de Rabobank heeft de raad van bestuur excuses aangeboden.Tegen de betrokken medewerkers zijn passende maatregelen genomen en met de autoriteiten zijn herstelmaatregelen overeengekomen. Wij hebben het recht een zeer groot deel van het schikkingsbedrag van 774 miljoen euro in binnen- en buitenland fiscaal te verrekenen.Toch hebben wij daar vrijwillig van afgezien. Die rekening behoren wij te betalen. Het volledige bedrag komt dus ten laste van de Rabobank en van niemand anders, ook niet van de belastingbetaler. Onze medewerkers hebben gelukkig de draad weer opgepakt en werken dag in dag uit om onze klanten te helpen. Wij hebben er veel van geleerd en hebben een uitgebreid pakket maatregelen genomen om onze risico's terug te dringen, onze compliance te versterken en de bedrijfscultuur te verbeteren. De raad van bestuur hecht zeer aan een zorgvuldige uitvoering hiervan en is hier nauw bij betrokken. Vanzelfsprekend heeft het herstel van het geschonden imago van onze bank een hoge prioriteit. In bestuurlijke zin was 2013 ook een bewogen jaar. We hebben van verschillende bestuursleden afscheid genomen. Eind 2013 had de raad van bestuur weer een bezetting van vijf personen. De werving van een bestuurder voor de positie van Markten Wholesale en een vaste voorzitter is in volle gang. In 2013 is veel aandacht besteed aan het volledig voldoen aan de toenemende wet- en regel geving. Ook komend jaar zal dit volop aan de orde zijn, onder andere doordat de Rabobank onder rechtstreeks toezicht van de Europese toezichthouder komt te staan. Het jaar 2013 is afgesloten met een nettowinst van 2.012 miljoen euro. Een resultaat dat sterk is beïnvloed door enkele grote gebeurtenissen. De verkoop van Robeco en de overgang naar een nieuwe pensioenregeling hadden een eenmalig positief effect op het resultaat. De schikkingen inzake de Libor-onderzoeken, fors hogere afwaarderingen bij Rabo Vastgoedgroep en de vorming van reorganisatievoorzieningen bij de lokale Rabobanken in het kader van Visie 2016 hadden een negatief effect op het resultaat. De solvabiliteit bleef onverminderd sterk met een core tier 1-ratio van 13,5%. 2 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 3