heeft de Rabobank dan ook beleidsrust op de woningmarkt bepleit. In haar contacten met beleidsmakers heeft de Rabobank daarnaast aandacht gevraagd voor een integrale benadering van huur en koop, voor de positie van starters en voor doorstroming. Ook heeft de Rabobank samen met de Nederlandse Vereniging van Banken en met andere stakeholders gesproken over de restschuldenproblematiek en over verstrekkingsnormen. Kredietverlening in het midden- en kleinbedrijf In de Tweede Kamer is meermalen, ook buiten het verband van de Vaste Commissie Financiën respectievelijk Economische Zaken, gesproken over het op peil houden van de kredietverlening. De Rabobank heeft actiefin deze discussies geparticipeerd, bijvoorbeeld bij een rondetafel gesprek met de sector in februari. Daarbij is aangegeven dat de Rabobank dit onderwerp aan het hart gaat en dat zij zich vanzelfsprekend inzet voor herstel van de kredietverlening, vooral ook in deze periode van economische tegenwind. De ontwikkeling van de kredietverlening is immers grotendeels afhankelijk van de economische situatie en vooruitzichten. Andere factoren spelen echter ook een rol. De Rabobank heeft in 2013 samen met de Nederlandse Vereniging van Banken gewaarschuwd voor de gevolgen van stapeling van regels, waaronder de hogere kapitaaleisen. KPMG heeft hierover een studie doen verschijnen. Het volledig proberen uit te bannen van risico's met steeds stringentere regelgeving beperkt de ruimte voor kredietverlening. Tot slot: de criteria voor zakelijke kredietverlening zijn ten opzichte van de periode voor de economische en financiële crisis weliswaar niet veranderd, maar worden wel strikter nageleefd. Desondanks zijn er over heel 2013 iets meer zakelijke financieringen verstrekt dan in 2012. Duurzaamheid

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 38