voor de toegenomen transparantie en de wijzigingen in MiFID. Wel heeft de Rabobank kritiek geleverd op onderdelen van de MiFID. Het afgeven van schriftelijke geschiktheidsverklaringen bij beleggingsadvies voor elke effectentransactie die gedaan wordt, bijvoorbeeld, heeft geen meerwaarde maar betekent wel een extra administratieve last die kostenverhogend werkt. Extraterritoriale werking van regelgeving uit de Verenigde Staten De Rabobank heeft ook te maken met regelgeving in landen buiten de Europese Unie, vooral in de Verenigde Staten (VS). De belangrijkste voorbeelden daarvan zijn de Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA) en Dodd-Frank. FATCA is bedoeld om Amerikaanse belastingplichtigen die buiten de VS tegoeden aanhouden, correct belastingaangifte te laten doen bij de Amerikaanse belastingdienst (IRS). Op 18 december 2013 heeft het ministerie van Financiën bekendgemaakt dat het een overeenkomst tot uitwisseling van gegevens heeft gesloten met de Amerikaanse overheid. Hiermee is de FATCA-wetgeving verankerd in de Nederlandse wet. Als gevolg hiervan zijn alle Nederlandse financiële instellingen met ingang van 1 juli 2014 bij wet verplicht gegevens van klanten die mogelijk belastingplichtig zijn in de VS, op te vragen en door te geven aan de Nederlandse belastingdienst. De Nederlandse belastingdienst geeft vanaf 2015 deze gegevens door aan de IRS. Dodd Frank, het tweede voorbeeld, betreft een federale herziening van de regelgeving voor financiële instellingen met nieuwe wetgevingsinitiatieven die lijken op de Europese hervormingsagenda, maar die qua vormgeving en rapportage-eisen op belangrijke punten verschillen. Deze regels zijn van toepassing op veel Nederlandse instellingen, doordat zij in de VS actief zijn of transacties doen met Amerikaanse partijen. De Rabobank beziet wat Dodd-Frank betekent voor Nederlandse banken en voor de Rabobank. De Amerikaanse regels zijn gedetailleerd en hebben implicaties voor rapportage, administratie en compliance. Nederlandse maatregelen en advies van Commissie Structuur Bankwezen Behalve met de internationale agenda heeft de Rabobank te maken met een eigen nationale hervormingsagenda. Belangrijk zijn kabinetsvoorstellen voor de toekomst van de financiële sector en het advies van de Commissie Structuur Bankwezen (commissie-Wijffels). In de kabinets voorstellen wordt rekening gehouden met de Europese agenda en wordt ingegaan op de aanbevelingen van de commissie-Wijffels. Het rapport van de commissie legt de nadruk op het weerbaarder maken van de bankensector door hogere buffers en op een betere bescherming van belastingbetalers. De Rabobank heeft het rapport verwelkomd als een belangrijke integrale bijdrage aan de discussie over hervormingen in de bankensector. Het is en blijft voor de finan ciële sector nu bovenal belangrijk om de buffers te verhogen en om bail-in te ontwikkelen. Dat wil zeggen dat de voorwaarden worden gecreëerd waaronder verschaffers van vreemd vermogen ook meebetalen als een bank in de problemen komt. Vanwege de interne markt in Europa en het gelijke speelveld moet dit op internationaal niveau gebeuren. Wijffels pleit daar dan ook terecht voor. Wel waarschuwt de Rabobank voor een Alleingang' in Europa met de invoering in Nederland van een hogere leverage ratio. Dat laatste is namelijk één van de aan bevelingen in het rapport die door het kabinet is overgenomen. Deze maatregel leidt tot een internationaal ongelijk speelveld, en dat terwijl er nu juist een Europese Bankenunie wordt opgezet met gelijke normen. Ontwikkelingen op de woningmarkt Over dit onderwerp is gesproken met verschillende stakeholders in de woningmarkt, waaronder ook met het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarbij zijn onder meer de 'Blokhypotheek' en de restschuldenproblematiek onder de aandacht gekomen. Een goed functionerende woning markt is essentieel voor de Nederlandse economie. Evenals de daarmee samenhangende kansen voor de bouw en voor aanverwante sectoren. Hiervoor is stabiel en voorspelbaar over heidsbeleid nodig. Nadat de kabinetsmaatregelen in het begin van het jaar duidelijk werden, Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 37