Duurzaamheidsbeleid: scheepssloop en -recycling In het verslagjaar is beleid geformuleerd met betrekking tot het verantwoord slopen en recyclen van schepen. Dit beleid beoogt een bijdrage te leveren aan het verminderen van het slopen van zeeschepen onder slechte omstandigheden voor werknemers en met negatieve gevolgen voor veiligheid, gezondheid en het milieu. De Rabobank vindt scheepsslopen onder slechte omstandigheden en met negatieve invloeden op mens en milieu niet acceptabel, brengt de risico's daarvan onder de aandacht van ondernemers en promoot de toepassing van internationale richtlijnen en best practices door scheepvaartbedrijven en scheepseigenaren. Goed bestuur en respect voor mens en milieu rondom landgebruik In het verslagjaar heeft de Rabobank haar positie met betrekking tot goed bestuur van land en landgebruik verder verduidelijkt. Een concept-beleid is besproken met maatschappelijke organisaties zoals Oxfam Novib en Landesa (USA). Daarnaast was de Rabobank betrokken bij diverse projecten van de Verenigde Naties, de OESO, de Nederlandse overheid en multistake- holderorganisaties met betrekking tot de palmolie en sojaketens. Deze projecten bieden breed gedragen uitgangspunten voor duurzame landbouw en goed bestuur van land en landgebruik. Daarnaast is de Rabobank betrokken bij diverse initiatieven van maatschappelijke organisaties en overheden die aan dezelfde problematiek en onderwerpen werken. Ten slotte heeft de Rabobank geïnvesteerd in de capaciteit voor engagement en risicoanalyse met bedrijven over dit onderwerp. Signalen die de Rabobank ontving met betrekking tot mogelijke landroof in relatie tot klanten van de Rabobank zijn in alle gevallen onderzocht en met de betrokken bedrijven besproken. Het resultaat daarvan was dat een engagementproces is opgezet met twee bedrijven. Mensenrechten en wapenindustrie Per 1 januari 2013 geldt een wettelijk verbod op het investeren in clustermunitie. De Rabobank heeft het beleid Wapenindustrie geactualiseerd waarin deze wetgeving is opgenomen. Dit beleid is daarnaast ook aangescherpt ten aanzien van activiteiten in landen met contro versiële regimes. De Rabobank wil niet bij deze regimes betrokken zijn. Van een controversieel regime is sprake als er zowel een wapenembargo als financiële sancties en reisbeperkingen gelden van de Verenigde Naties, de Verenigde Staten en/of de Europese Unie. Intern werkte de Rabobank aan het aanscherpen van de procedures om niet betrokken te zijn bij controversiële wapens. Per kwartaal laat de Rabobank onafhankelijk onderzoek doen naar bedrijven die betrokken zijn bij controversiële wapens en screent zij haar portefeuille op basis van de laatst beschikbare informatie. Fiscaal beleid Rabobank De Rabobank is in haar handelen jegens de belastingautoriteiten transparant, zowel ten aanzien van de feiten als ten aanzien van de (beoogde) fiscale gevolgen van haar handelen en mogelijke fiscale discussiepunten. In het kader van het horizontale toezicht heeft de Rabobank in Nederland een samenwerkingsovereenkomst met de belastingdienst gesloten, in enkele andere staten (Groot-Brittannië, Australië) zijn vergelijkbare overeenkomsten getekend. De Rabobank hanteert doelgericht beleid voor complexe transacties, dat op fiscaal gebied beoogt te waarborgen dat zij handelt conform de doelstelling van fiscale wetgeving en niet meewerkt aan transacties die primair gericht zijn op belastingbesparing. Van de belastingautoriteiten wordt een opstelling verwacht die recht doet aan een redelijke wetstoepassing en aan de rechten van de Rabobank als belastingplichtige. De Rabobank hanteert als beleidsuitgangspunt dat zij geen fiscale diensten verleent en geen trustactiviteiten verricht. Duurzaamheid

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 34