In het verslagjaar voerde de Rabobank een dialoog met maatschappelijke partijen over de volgende onderwerpen. Wie Wat Resultaat UN Global Compact Duurzame landbouw De Rabobank droeg bij aan multistakeholderdialoog over de inhoud van de Sustainable Agriculture Principles van UN GC. De Rabobank initieerde de Nederlandse stakeholderconsultatie hierover in samenwerking met UN Global Compact Network Netherlands. FAO en OECD Duurzame landbouw Bijdrage aan multistakeholderdialoog met betrekking tot verantwoorde landbouwinvesteringen. FAO Duurzame landbouw Bijdrage aan multistakeholderdialoog met betrekking tot de Responsible Agriculture Investment Principles (RAI) van FAO. IFCen Ministerie van Buitenlandse Zaken Duurzame landbouw Bijdrage aan onderzoek multistakeholderklankbordgroep m.b.t. verduurzaming van landbouw o.b.v. vrijwillige en niet-vrijwillige mechanismen. OECD Responsible Business Conduct Programme Verantwoorde handelsketens, in het bijzonder de kledingindustrie Bangladesh en implementatie OESO-richtlijnen financiële sector Bijdrage aan multistakeholderoverleg en aan transparantie Nederlandse financiële sector. Oxfam Novib, Milieudefensie, Wereld Natuur Fonds Landroof palmoliebedrijven in Afrika en Azië Gesprekken met de ngo's over hun rapporten en zienswijzen. De Rabobank nam initiatief tot dialoog meteen bedrijf samen met andere internationale banken. Signalen van ngo's aan de orde gesteld in klantcontact. Oxfam Novib Bosbranden palmoliebedrijven Indonesië De Rabobank en RSPO staan zogeheten 'open burning' niet toe. Geen aanwijzingen van betrokkenheid van zakelijke klanten. Oxfam Novib Goed bestuur met betrekking tot land en landgebruik (landroof) Beleid toegelicht. Consultatie Oxfam Novib over nieuw concept-beleid. Eerlijke Bankwijzer Algemeen bankbeleid, veetransport, transparantie, mensenrechten, duurzaam vastgoed, scheepsslopen, ethiek vennootschapsbelasting Medewerking verleend aan alle onderzoeken van de Eerlijke Bankwijzer. Dierenbescherming Coupeertoerisme trekpaarden en haflingers Overleg gaande. Greenpeace, Oxfam Novib Klimaatbeleid en klachten over staalbedrijf en gasbedrijf Klachten opgenomen in risicomonitoring. SOMO Transparantie lobbyactiviteiten banken Nader besproken met ngo. De Rabobank zegde toe standpunten met betrekking tot regulering financiële sector op website en in externe verslaggeving publiek te ontsluiten. Oxfam Novib, ministerie van Buitenlandse Zaken Signalen landroof door toeleveranciers zakelijke klant m.b.t. inheems volk Brazilië in relatie tot suikerindustrie Intern onderzocht. Feiten en positie toegelicht. Ministerie van Buitenlandse Zaken Op verzoek van minister van Buitenlandse Handel verantwoord omgaan met investeringen in diverse handelsketens Beleid en aanpak Rabobank toegelicht. De Rabobank streeft naar verantwoorde investeringen op basis van duurzaamheidsbeleid, screening van klanten, engagement met bedrijven over praktische toepassing van beleid en via bijdragen aan multi- stakeholderorganisatie (Ronde Tafels) ter verduurzaming van agrarische commodities. Ministerie van Economische Zaken Nieuwe vormen van klimaatfinanciering Bijdrage aan multistakeholderdialoog. Ministerie van Economische Zaken Tripartiet overleg soja en palmolie Bijdrage aan multistakeholderdialoog met overheid en maatschappelijke organisaties. Media Positie schaliegas Naar aanleiding van vragen in de media over het beleid van de Rabobank met betrekking tot schaliegaswinning is een uitgebreid onderzoek gestart naar de wijze waarop klanten van de Rabobank in Nederland, de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland te maken krijgen met schaliegas en wat de gevoelens zijn bij klanten en maatschappelijke organisaties. Naar aanleiding hiervan wordt de positie van de Rabobank nader uitgewerkt. Particuliere klanten Diverse onderwerpen Door de afdeling Coöperatie Duurzaamheid zijn vragen van vijftien particuliere klanten over diverse duurzaamheidsonderwerpen beantwoord. Onderwerpen kwamen overeen met bovengenoemde issues. Het bijdragen aan wereldwijde duurzame voedselzekerheid behoort tot de kernthema's van het duurzaamheidsbeleid van de Rabobank. Op het gebied van verduurzaming van waardeketens in de food- en agrisector neemt de Rabobank actief deel aan verschillende 'round tables', multi- stakeholderinitiatieven voor verschillende commodities zoals palmolie (RSPO), soja (RTRS), katoen (Cotton Fast Track Programme IDH), en rundvlees (GRSB, GTPS). Daarnaast werkt de Rabobank samen met intergouvernementele organisaties, het bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties. Voorbeelden hiervan zijn het programma met betrekking tot duurzame landbouw van het Global Compact van de Verenigde Naties. Daarnaast wordt samen gewerkt met onder andere IDH, Solidaridad en het WNF. 32 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 33