Activiteiten Rabobank Foundation Rabobank Foundation investeert al vier decennia lang wereldwijd in de zelfredzaamheid van mensen. Het maatschappelijk fonds van de Rabobank biedt zowel in het buitenland als in Nederland (kans)arme mensen in groepsverband een duurzaam toekomstperspectief. Een doel dat - juist in deze tijd - meer dan ooit past bij de coöperatieve identiteit van de Rabobank. De ondersteuning door Rabobank Foundation in het buitenland is erop gericht kleine boeren via coöperaties toegang te verschaffen tot financiën, kennis en markten. Hierdoor levert Rabobank Foundation een bijdrage aan zowel armoedebestrijding als aan het wereldwijde voedselvraagstuk. In Nederland helpt Rabobank Foundation kansarme mensen bij hun economische en sociale zelfredzaamheid door hen toegang te geven tot onderwijs, werk en sociale activiteiten als sport en cultuur. In 2013 is in totaal 24,9 miljoen euro (inclusief de bijdrage van 8,5 miljoen euro van lokale Rabobanken) toegekend aan 186 projecten in binnen- en buitenland. In Nederland ontvingen 21 projecten een donatie van in totaal 2,5 miljoen euro. In het buitenland zijn met steun van Rabobank Foundation in de vorm van microfinanciering, donaties, advies, handeisfmanciering en garanties 165 projecten gefinancierd met een totale omvang van 22,4 miljoen euro. Dit betreft spaar- en kredietcoöperaties en boerenproducentenorganisaties in 27 ontwikkelingslanden. Impact investing Steeds meer beleggers streven behalve naar financieel rendement ook naar een meetbaar maatschappelijk rendement. Voor de institutionele klanten met impactdoelstellingen biedt de Rabobank een aantal beleggingsproducten gericht op landbouw en voeding, schone technologie en duurzame ontwikkeling van kleine boeren. Beleggingsproducten voor particuliere en private- bankingklanten voldoen bij de Rabobank aan de criteria voor maatschappelijk verantwoord beleggen. Voorbeelden van de eenheden met impactproducten binnen de Rabobank zijn Rabo Farm, Dutch Greentech Fund, het Rabo Rural Fund en het Inclusive Business Fund. Rabo Farm is een investmentmanager die fondsen ontwikkelt voor institutionele beleggers die willen investeren in landbouwgrond en boerderijen (akkerbouw). Gezien de snel groeiende wereldbevolking en de uitdagingen van de afnemende hoeveelheid geschikte landbouwgrond, toenemende schaarste van water en minerale hulpbronnen, afnemende biodiversiteit en jarenlange onderinvestering in de landbouw, zijn er slimme oplossingen nodig om de wereld bevolking ook in de toekomst te blijven voeden. Met haar fondsen investeert Rabo Farm in landen waar landbouwgrond niet opbrengt wat ze in potentie op kan brengen. Meer doen met minder is het doel. Het huidige fonds, het Rabo Farm Europe Fund I heeft een totale omvang van 315 miljoen euro, richt zich op Centraal- en Oost-Europa en heeft een portfolio van boerderijen en landbouwgrond opgebouwd in Polen en Roemenië. Een deel van het beschikbare investeringsbudget wordt gebruikt voor de modernisering van de boerderijen en het verbeteren van de grond om deze productiever en efficiënter te maken op een duurzame manier. Naast een overtuigend financieel rendement leveren deze investeringen een bijdrage aan de versterking van de lokale én de wereldwijde voedselzekerheid. 30 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 31