Landbouw en voedselvoorziening De wereldbevolking groeit en er wordt steeds meer geconsumeerd. De aarde heeft nu al anderhalfjaar nodig om duurzaam te produceren wat in een jaar gebruikt wordt. In 2050 zijn er naar verwachting 9 miljard mensen, die allemaal toegang willen tot voldoende, veilige en voedzame voeding. De agrarische sector staat voor een belangrijke uitdaging om aan deze groeiende vraag naar voedsel te voldoen en anders om te gaan met grondstoffen. Die sector moet namelijk niet alleen meer gaan produceren, maar ook op een duurzamere manier dan nu al het geval is. Daar wil de Rabobank haar bijdrage aan leveren. De Rabobank heeft de ambitie om als wereldwijd opererende food- en agribank, samen met lokale agrarische ondernemers en internationale ondernemingen, te werken aan het versnellen van de verduurzaming van de landbouw en voedselvoorziening. In 2011 is de Rabobank een partnerschap met het Wereld Natuur Fonds (WNF) aangegaan. De missie: samen (én samen met klanten) projecten en praktijkvoorbeelden opzetten om tot een duurzame voedselvoorziening te komen. FR ierbij gaat het vooral om internationale food en agriprojecten waarin binnen de keten wordt samengewerkt om deze duurzamer te maken. Zo hebben de Rabobank en het WNF in Indonesië een pal mol iebedrijf geholpen bij het voldoen aan criteria voor het verwerven van certificering voor de Round Table on Sustainable Palm Oil (RSPO). Eind 2013 kwamen de Rabobank en het WNF overeen om het partnerschap te verlengen tot april 2017. Internationaal is ook in 2013 het zalmkweekproject in Chili, dat in 2011 is gestart, verder uitgewerkt. Daarnaast is er in 2013 een partnerschap getekend met diverse internationale partijen in de vissector om een instrument op te zetten waarmee de duurzaamheidsperformance gemeten kan worden. Binnen Nederland is de Rabobank in 2013 een samenwerking aangegaan met Friesland Campina. Vitale gemeenschappen In antwoord op de terugtredende overheid en een markt die vaak niet in hun behoefte voorziet, nemen mensen op allerlei gebieden zelf het heft in handen. Coöperatief organiseren is weer van deze tijd. Initiatiefnemers zoeken daarbij vaak steun (qua expertise, contacten en financiële impulsen) bij de Rabobank. Dit betreft zowel kleinschalige agrarische ondernemers in ontwikkelingslanden als duurzame energieopwekking, kleinschalige zorg, glasvezelnetwerken en groepen startende ondernemers in Nederland. De Rabobank is van mening dat coöperatief organiseren bijdraagt aan het verduurzamen van de samenleving en streeft ernaar het aantal coöperaties wereldwijd te laten groeien. De Rabobank ondersteunt maatschappelijke initiatieven en bevordert daarmee de zelfredzaamheid van mensen in binnen- en buitenland. Verduurzaming woningen In 2013 besloten de Rabobank en de ASN Bank samen met het Rijk een Nationaal Energie- bespaarfonds (NEF) op te richten. Met het NEF kunnen huizenbezitters vanaf 21 januari 2014 een goedkope lening afsluiten om energiebesparende maatregelen te financieren. De inbreng van de Rabobank in het fonds is 175 miljoen euro, de ASN Bank stortte 50 miljoen en de overheid stortte 75 miljoen euro. Daarmee kwam het totaalbedrag van het Energiebespaarfonds voor particuliere huiseigenaren uit op 300 miljoen euro. Het NEF is een fonds waaruit leningen worden verstrekt die bij aflossing weer terug in het fonds komen. Zo kan het geld opnieuw worden gebruikt voor nieuwe leningen. Tegelijkertijd met de start van het NEF en de Energie- bespaarlening introduceerde de Rabobank begin 2014 het Programma Duurzaam Wonen. Dit programma werd in 2013 ontwikkeld en biedt praktische informatie over duurzaamheid en wonen voor particulieren en ondernemers. Duurzaamheid

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 30