Coöperatief dividend De Rabobank is actief aanwezig in virtuele netwerken. Eind 2012 heeft de Rabobank samen met Achmea, BureauVijftig, CZ, Menzis, PGGM,The Caretakers en VitaValley de coöperatie WeHelpen opgericht. De coöperatie WeHelpen is een online marktplaats voor het vinden en verbinden, organiseren en delen van hulp. In 2013 is www.wehelpen.nl verder ontwikkeld naar een platform waar hulpvraag en hulpaanbod bij elkaar komen. Daarnaast biedt het platform de mogelijkheid om, in beslotenheid, de zorg te organiseren rondom één of meerdere hulpbehoevende personen. Een aansprekend voorbeeld waarin de Rabobank participeert in maatschappelijke initiatieven is Rabobank Zaanstreek. Rabobank Zaanstreek blikt samen met haar partners het Zaans Medisch Centrum en de gemeente Zaanstad vooruit naar de ontwikkelingen in de zorgsector. Daarbij wordt de dialoog aangegaan met diverse stakeholders uit het werkgebied. Er is een zorgcommunity gestart waarbij de verbinding met de ledenraadsleden wordt gezocht om hen een bijdrage te laten leveren aan deze community. De Rabobank zet deze ledenraadsleden, hun netwerk en eigen medewerkers in om ervoor te zorgen dat lokale ondernemers initiatieven met het thema 'zorg en bewegen'gaan steunen. Bij deze activiteiten is de gehele bank betrokken, van lid tot directeur. Coöperatief dividend De lokale Rabobanken reserveren jaarlijks een deel van hun nettowinst voor coöperatief dividend. Dat geld investeren de lokale Rabobanken in lokale gemeenschappen en in verduur zaming van de samenleving. Het gaat echter niet alleen om geld; de lokale Rabobanken zetten ook medewerkers in. Bij de besluitvorming over de besteding van het coöperatief dividend spelen leden en hun vertegenwoordigers een belangrijke rol. Behalve uit middelen die via de lokale Rabobanken worden uitgekeerd, bestaat het coöperatief dividend uit bijdragen aan Rabobank Foundation en aan maatschappelijke fondsen van de Rabobank. In 2013 kwam 69,2 (67,9) miljoen euro aan coöperatief dividend beschikbaar. in miljoenen euro's 2013 2012 2011 2010 Coöperatiefondsen (lokale Rabobanken) 44,1 42,8 37,0 28,3 Donaties Rabobank Nederland en overige groepsonderdelen 8,0 4,6 5,2 4,2 Rabobank Foundation (binnen- en buitenland) 16,3 19,8 15,7 21,7 Projectfonds 0,0 0,0 1,1 0,9 Prijzengeld Herman Wijffels Innovatieprijs 0,2 0,1 0,1 0,1 Share4more 0,6 0,6 1,1 0,7 Totaal maatschappelijke fondsen en donaties 69,2 67,9 60,2 55,9 Een voorbeeld van projecten waarvoor het coöperatieve dividend kan worden ingezet is donatie van de Rabobank Uden-Veghel. Rabobank Uden-Veghel ondersteunt de energie coöperatie Uden, met financiële ondersteuning, menskracht, marketing en communicatie. De Rabobank heeft een bedrag gedoneerd om de start van de coöperatie mogelijk te maken. De directievoorzitter en communicatieadviseur zijn beiden lid van de initiatiefgroep van de coöperatie. Na de oprichting blijft de communicatieadviseur als sparringpartner bij het bestuur betrokken. Verder heeft Rabobank Uden-Veghel de spreker geleverd voor de officiële oprichtingsbijeenkomst van de coöperatie, en is er aandacht besteed aan de energiecoöperatie Uden in het lokale ledenmagazine 'Dichterbij'. Coöperatie en governance

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 26