Hoewel de Rabobank niet streeft naar winstmaximalisatie, is een gezonde winstontwikkeling wel noodzakelijk voor continuïteit, zekerheid en selectieve groei. Doordat er momenteel bij verschillende onderdelen wordt gereorganiseerd, het kantorennetwerk in Nederland wordt verkleind en diverse activiteiten worden afgebouwd, liggen de kosten tijdelijk nog op een hoog niveau. Voorts heeft de Rabobank te maken met hoge waardeveranderingen en hoge afboe kingen op vastgoed als uitvloeisel van de zwakke economie. Verder worden de resultaten in 2014 negatief beïnvloed door de eenmalige resolutieheffïng als gevolg van de nationalisatie van SNS REAAL en in latere jaren naar verwachting door de lasten uit hoofde van het Nederlandse depositogarantiestelsel en het Europese resolutiefonds. Desondanks spreekt de Rabobank de ambitie uit om in 2016 de liquiditeits- en kapitaalratio's en de winstgevendheid structureel te hebben verbeterd. Door selectieve kredietgroei en door ervoor te zorgen dat de toevertrouwde middelen harder groeien dan de kredietverlening, zal de afhankelijkheid van professionele fundingbronnen verminderen. De gebeurtenissen van het afgelopen jaar hebben houders van Rabobank Ledencertificaten ertoe aangezet certificaten te verkopen. In 2013 is in totaal voor 1 miljard euro aan Rabobank Ledencertificaten definitief ingetrokken. Hiermee is ook invulling gegeven aan de kapitaal strategie waarin de certificaten een relatief kleinere rol krijgen. Door ook institutionele beleggers de mogelijkheid te bieden om certificaten te kopen en de certificaten op de beurs verhandel baar te maken, is de verhandelbaarheid toegenomen. De kapitaalstrategie is er verder op gericht om het relatieve aandeel van het hybride vermogen te verkleinen en het relatieve aandeel van het tier 2-vermogen te vergroten, waardoor een kosten voordeel ontstaat. Uiteindelijk zal in de toekomst met name de ingehouden winst moeten toenemen; hiervoor moet groepsbreed gefocust worden op soberheid en kostenmatiging. De Rabobank Groep stuurt voor eind 2016 concreet op de volgende financiële doelstellingen op het gebied van rentabiliteit, solvabiliteit en liquiditeit: rendement op tier 1 -vermogen van 8%; core tier 1 -ratio van 14% en een kapitaalratio groter dan 20%; loan-to-depositratio van 1,3. Als de beperkte economische groei van de afgelopen jaren aanhoudt voor de gehele periode tot en met 2016, dan zal het een uitdaging zijn om deze ambitieuze doelstellingen te realiseren. Financiële doelstellingen Strategisch Kader Doel voor eind 2016 Realisatie 2013 Bijdrage aan doelstelling na 2013 Rentabiliteit Rendement op tier 1-vermogen 8% 5,2% 1 miljard euro kostenbesparing bij het binnenlands retailbankbedrijf. Tot eind 2016 zal de bezetting bij de lokale Rabobanken dalen met 8.000 fte's. Daarnaast daalt de bezetting bij Rabobank Nederland met 1.000 tot 2.000 fte's. Verhoging van het rendement op geïnvesteerd vermogen bij alle andere onderdelen. Samenstelling kapitaal verandert: relatief minder Rabobank Certificaten en hybride vermogen, relatief meer ingehouden winsten en tier 2-vermogen Solvabiliteit Core tier 1-ratio 14% 13,5% Verkoop van Bank BGZ. Onderdelen worden strikt aangestuurd op de omvang van hun vermogenseis. Kapitaalratio >20% 19,8% Liquiditeit Loan-to-depositratio 130% 135% Verbetering van de loan-to-depositratio bij de lokale Rabobanken met 1 tot 2%-punt in 2014. Diversificatie van de fundingbronnen en verdere groei van het spaargeld bij International Direct Retail Banking. 22 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 23