gedrag van de medewerkers in het dagelijks handelen. Als coöperatieve bank is de Rabobank ervan overtuigd dat de waarden respect, integriteit, duurzaamheid en professionaliteit levend en verankerd dienen te zijn bij alle medewerkers. In overeenstemming met de strategie is de Rabobank in het verslagjaar gekomen tot een meer gematigd en soberder arbeidsvoorwaardenpakket dat meer in lijn ligt met andere sectoren. De nieuwe cao geldt vanaf 1 juli 2013 tot eind 2015. De belangrijkste afspraken zijn: afschaffing van de variabele beloning, geen algemene loonsverhoging, vervanging van het sociaal statuut door een sociaal plan en aanpassing van de pensioenregeling. Afschaffing van de variabele beloning wordt deels gecompenseerd met een loonsverhoging van 1,5% in 2014. Samen duurzaam sterker In 2013 is de nieuwe duurzaamheidsstrategie opgesteld. Die houdt in dat de Rabobank zich richt op het versnellen van de verduurzaming van de wereldwijde landbouw en voedselvoorziening. Ook het versterken van de vitaliteit van gemeenschappen en het duurzame economische succes van haar klanten is een belangrijk doel. De formele bekrachtiging van het beleid zal in 2014 plaatsvinden. De Rabobank streeft naar een top 3-positie in de mondiale duurzaamheidsrating van de grootste financiële dienstverleners in 2020. Gebaseerd op de beoordeling van RobecoSAM en ten opzichte van de banken die zijn opgenomen in de wereldwijde Dow Jones Sustainability Index daalde de voorlopige score van de Rabobank van 83 naar 81 punten. De Rabobank staat met deze score in 2013 op de 17de plaats (10de plaats in 2012). De Rabobank verwacht met de implementatie van de nieuwe duurzaamheidsstrategie een hogere score te kunnen halen. In Nederland is deïransparantiebenchmark van het ministerie van Economische Zaken een belangrijke graadmeter. Deze benchmark is een jaarlijks terugkerend onderzoek naar de inhoud en kwaliteit van maatschappelijke verslaggeving bij Nederlandse ondernemingen. In het ver slagjaar steeg de Rabobank van de twintigste naar de elfde plaats op de algehele ranglijst. Financiële kaders Adequate kapitaal- en liquiditeitsbuffers bepalen de financiële soliditeit. Deze buffers zijn daarmee noodzakelijke randvoorwaarden en onontbeerlijk voor het behouden van een hoge rating en een goede toegang tot professionele funding. Door de aangescherpte wet- en regel geving worden ook hogere eisen gesteld aan de kapitaal- en liquiditeitsbuffers van de Rabobank. Tegelijkertijd is vastgesteld dat het groeitempo van de Rabobank in de voorbije 25 jaar niet langer realistisch is. In die periode lag de groei van de uitzettingen veel hoger dan de groei van de toevertrouwde middelen en de toename van de winstreserves. Daardoor heeft de Rabobank een steeds groter beroep gedaan op professionele fundingbronnen en kapitaal instrumenten. De afgelopen jaren hebben laten zien dat de grenzen van dit oude groeimodel zijn bereikt. In de toekomst bepalen de groei van de toevertrouwde middelen en de jaarlijkse toevoeging aan de reserves de maximale groei van de uitzettingen. Tot en met 2016 is de ruimte voor groei van de uitzettingen beperkt. In Nederland zal de krediet- vraag door de economische omstandigheden en de situatie op de woningmarkt beperkt zijn. Buiten Nederland zullen de groeimogelijkheden selectief worden benut. Zo zal het inter nationale rural- en retailbankbedrijf enigszins groeien om de activiteiten in enkele kernlanden te versterken. Waar nodig worden keuzes gemaakt. Zo wordt Bank BGZ in Polen verkocht en ACCBank in Ierland afgebouwd, en worden de activiteiten in Turkije uitgebreid. De ruimte voor groei van de activa van het wholesalebankbedrijf en De Lage Landen is gering. Verder ligt de nadruk op het vergroten van de omvang van de toevertrouwde middelen en het verder diversifiëren van professionele funding. 21 Strategie

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 22