Strategie Strategisch Kader 2013- 2016: coöperatief, solide en duurzaam De Rabobank wil dicht bij de klant zijn, midden in de samenleving staan en zich richten op een duurzame ontwikkeling. De bancaire producten en diensten moeten zo eenvoudig mogelijk zijn en voorzien in een daadwerke lijke klantbehoefte. De Rabobank is een universele relatiebank, zowel in Nederland als elders in de wereld. Ze wil dat blijven, op basis van haar coöperatieve oriëntatie en uitgangspunten. De medewerkers vervullen daarbij en sleutelrol. Een solide bank betekent onder andere adequate kapitaal- en liquiditeitsbuffers. Om deze te realiseren zal de groei van de reserves moeten toenemen en zullen de toevertrouwde middelen sneller moeten groeien dan de kredietverlening. Maatregelen zijn genomen om de gewenste bewegingen in gang te zetten. In Visie 2016 zijn de ambities voor de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland nader uitgewerkt. Een belangrijk element daarin is dat het kostenniveau van het binnenlands retailbankbedrijf van 4,5 miljard euro in 2011 terug moet naar 4 miljard euro in 2016. Ook is de nieuwe duurzaamheidsstrategie inmiddels opgesteld. Hoewel de Rabobank er in 2016 anders zal uitzien, blijft ze een coöperatieve, solide en duurzame bank. Versterking van het coöperatieve karakter Vanuit haar coöperatieve oorsprong en structuur kiest de Rabobank het klantbelang als vertrek punt in haar dienstverlening. Daarbij hanteert ze een langetermijn-oriëntatie. Volgens haar coöperatieve beginselen probeert de Rabobank haar klanten altijd verantwoord te helpen, ook in economisch moeilijke tijden. Om onderscheidend te blijven moet de coöperatieve identiteit versterkt worden. Daarom ontplooit de Rabobank initiatieven om de invloed en betrokkenheid van leden te vergroten. In december 2013 besloot de centrale kringvergadering dat de Rabobank haar coöperatieve missie nadrukkelijker gaat koppelen aan de bancaire dienstverlening. Dat gebeurt op de eerste plaats in de dagelijkse financiële dienstverlening aan de klant, maar daarnaast ook door meer te participeren in lokale en virtuele netwerken. Marktbediening in Nederland In Nederland is het de ambitie van de Rabobank om klanten vanuit een krachtige positie passende producten te bieden. Er is voldoende schaal nodig om aan productontwikkeling en productinnovatie te kunnen doen en om efficiënt te kunnen opereren. Door het marktleider schap in Nederland kan de Rabobank die vereiste schaal bereiken. De Rabobank is marktleider in de spaarmarkt, in het midden- en kleinbedrijf, in het grootzakelijke segment en in de food- en agrimarkt. De Rabobank wil deze leidende posities vasthouden en selectief versterken waar ze nog achterblijven bij de ambities. Hoewel het marktaandeel van de Rabobank in de hypotheek markt terugliep in 2013, heeft ze met de lokale Rabobanken en Obvion nog steeds een stevige positie in deze markt. 19 Strategie

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 20