Vermogenseisen Van de Herwaarderingsreserve-pensioenen, die betrekking heeft op de in 2013 beëindigde toegezegdpensioenregeling ondergebracht bij Stichting Rabobank Pensioenfonds en de pensioenregeling van Robeco is, rekening houdend met de correctiebepaling uit de'Q&A Gevolgen pensioenverslaggevingsstandaard (IAS 19 Revised) banken en beleggingsonder nemingen in 2013'van De Nederlandsche Bank (DNB), 1.089 miljoen euro in mindering gebracht op het core tier 1-vermogen en 1.993 miljoen euro op het aanvullend tier 1-vermogen. De pro forma Basel III leverageratio bedraagt op 31 december 2013 4,8% (4,7%) en wordt berekend door het tier 1 -vermogen per rapportagedatum te delen door de balansomvang, zoals gedefinieerd in het Basel Ill-document van juni 2011Begin januari 2014 is een aantal wijzigingen in de definitie aangebracht. Deze leiden naar verwachting tot een licht hogere leverageratio. De Rabobank wil niet alleen de kapitaalsratio's versterken, maar ook de samenstelling van het kapitaal wijzigen. De Rabobank streeft ernaar om het aandeel van de ingehouden winsten en het tier 2-vermogen in het kapitaal verder te laten groeien en om het relatieve aandeel van het hybride vermogen en het relatieve aandeel van het vermogen aan Rabobank Certificaten te verkleinen. Regulatory capital Eind 2013 kwam het vereiste regulatory capital bij de Rabobank Groep uit op 16,9 (17,8) miljard euro. Het regulatory capital daalde met name als gevolg van de afbouw van non-coreportefeuilles bij het wholesalebankbedrijf, wisselkoerseffecten en door de verkoop van Robeco. Van de totale vermogenseis heeft 90% betrekking op krediet- en transferrisico, 9% op operationeel risico en 1 op marktrisico. De Rabobank Groep berekent het regulatory capital voor krediet risico voor nagenoeg de gehele kredietportefeuille op basis van de door DNB goedgekeurde geavanceerde interne ratingbenadering. De standaardbenadering wordt in samenspraak met DNB toegepast op portefeuilles die qua exposure relatief klein zijn en op enkele kleinere buitenlandse portefeuilles waarvoor de geavanceerde interne ratingbenadering niet voorhanden is. Voor operationeel risico vindt de berekening plaats aan de hand van het door de Nederlandse toezichthouder goedgekeurde interne model dat gebaseerd is op de Advanced Measurement Approach. Wat betreft marktrisico heeft de Rabobank toestemming van DNB om het algemene en specifieke positierisico te berekenen op basis van haar interne Value at Risk (VaR)-modellen, gebaseerd op de regels van CAD II (Capital Adequacy Directive). Economie capital Naast het regulatory capital hanteert de Rabobank Groep een interne vermogenseis op basis van een raamwerk van het economie capital. Het belangrijkste verschil met het regulatory capital is dat rekening gehouden wordt met alle materiële risico's en wordt uitgegaan van een hoger betrouwbaarheidsniveau (99,99%) dan bij het regulatory capital (99,90%). Op een consistente manier wordt een breed palet aan risico's gemeten om inzicht te krijgen in die risico's en om risico en rendement rationeel tegen elkaar te kunnen afwegen. Een serie modellen is ontwikkeld om risico's van de Rabobank Groep in te schatten. Het gaat hierbij om krediet-, transfer-, operationeel, rente- en marktrisico. Het marktrisico is onderverdeeld in handelsboekrisico, private-equityrisico, valuta-, vastgoed- en restwaarderisico. Er is een apart risicomodel voor de participatie in Achmea. ultimo 2013, in miljarden euro's 45 40 30 20 E Overige risico's Operationeel en bedrijfsrisico Rente-en marktrisico Krediet- en transferrisico 13 Financiële ontwikkelingen

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 14