van de core tier 1-ratio. Het audit committee heeft het groepsbudget van een positief advies voorzien na de toezegging van de raad van bestuur om begin 2014 verder te spreken over mogelijke strategische keuzes teneinde de financiële doelstellingen voor 2014 te realiseren. Het audit committee heeft het Charter Audit Rabobank Groep gewijzigd in lijn met het Baselse document 'The internal audit function in banks'en heeft het Auditplan Rabobank Groep 2014 goedgekeurd. Tevens vonden, buiten aanwezigheid van de raad van bestuur, de jaargesprekken met de externe en met de interne accountant plaats. De raad van commissarissen is van mening dat de interne auditor, Audit Rabobank Groep, over voldoende middelen beschikt om zijn werkzaamheden naar behoren te kunnen uitvoeren. Leden: drs. E.A.J. van de Merwe, voorzitter L.N. Degle, plaatsvervangend voorzitter ir. W. Dekker S.L.J. Graafsma RA M. Minderhoud (tot29oktober2013) drs. R.Teerlink (vanaf25september2013) prof. dr. C.P. Veerman Risk committee (vanaf september 2013) Het risk committee bereidt de besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende het toezicht op het bestuur ten aanzien van het gevoerde risicobeleid, risicobeheer en het daaraan verbonden risicoprofiel. Onderdeel hiervan zijn de werking van het product- goedkeuringsproces en de risico's verbonden aan de beloningsstructuur van de Rabobank Groep. Het risk committee bespreekt tevens de financieringsstructuur en het beleid ten aanzien van de toereikendheid en de allocatie van kapitaal, de liquiditeit en de funding op korte en lange termijn in het licht van de ondernemingsstrategie en het vastgestelde risicobeleid. Vanaf september 2013 heeft het risk committee zich verder verdiept in de risicogerelateerde documenten en thema's zoals hiervoor beschreven bij het ACRC. Daarnaast heeft het risk committee aandacht besteed aan Rabobank (Leden)certificaten, de strategische opties voor Bank BGZ, de herstructurering van ACCBank te Ierland, de groeistrategie voor Indonesië en de evaluatie acquisities en deelnemingen. Hiernaast werden de maandcijfers en de risicoparagrafen uit het memorandum gang van zaken besproken, evenals de periodieke rapportage inzake kredietrisico. Het risk committee stond uitvoerig stil bij de DN B-stresstest mede in vergelijking met eigen stresstests van de Rabobank, bij de kwaliteit van de hypotheekportefeuille van de Rabobank en bij de voorbereidingen op de balance sheet assessment van de Europese Centrale Bank. Het risk committee besprak een voorstel tot wijziging van het product approval and review- beleid en adviseerde positief over het fundingmandaat 2014. Het risk committee verrichtte ten behoeve van de raad van commissarissen voorbereidende werkzaamheden voor de goedkeuring van het aangepaste risicobereidheidsdocument (risk appetite statement).Tot slot heeft het risk committee een diepgaande discussie gewijd aan de toprisico's van de Rabobank, mede in vergelijking met de DNB-risicoanalyse. Enkele belangrijke thema's uit dit debat betroffen de balans tussen commercie, efficiency en risico/compliance, de balans tussen het binnenlandse en het buitenlandse bedrijf, alsmede risicobewustzijn en risicocultuur, reputatierisico en cybercrime. Leden: ing. A.J.A.M. Vermeer, voorzitter prof. dr. C.P. Veerman, plaatsvervangend voorzitter prof. mr. I.P. Asscher-Vonk A. de Bruijn (tot20juni2013) ir. W. Dekker prof. dr. ir. L.O. Fresco prof. em. dr. L. Koopmans (tot 20 juni 2013) drs. R.Teerlink (vanaf25september2013) prof. h. c. dr. ir. M.J.M.Tielen (tot 20 juni 2013) Commissie voor coöperatieve aangelegenheden De commissie voor coöperatieve aangelegenheden (CCA) bereidt de besluitvorming voor van de raad van commissarissen over beleidsvoornemens van de raad van bestuur betreffende de coöperatieve beleidsonderwerpen die de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland aangaan. Daarnaast bereidt de CCA de behandeling van de raad van commissarissen voor van beleids documenten inzake maatschappelijk verantwoord ondernemen. In 2013 heeft de CCA onder andere gesproken over ontwikkelingen binnen Rabo Development, een voorstel tot wijziging van de governancestructuur en inrichting van de Rabobank Foundation, alsmede de geschiktheidstoets en het programma van permanente educatie voor lokale commissarissen. Ook ging veel aandacht uit naar Visie 2016, vooral naar modernisering van de coöperatie en coöperatieve klantbediening. Daarnaast is uitvoerig gesproken over de verdere ontwikkeling van het duurzaamheidsbeieid, uitmondend in de Duurzaamheidsstrategie 2020 met als thema 'Samen Duurzaam Sterker'. Voorts behandelde de CCA de duurzaamheids- 142 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 143